453 Zijn deze beschouwingen, hoe verleidelijk ook gesteld, juist te noemen? Is eene radicale verbetering der positie van de officieren van Gezondheid en militaire apothekers in de eerste plaats mogelijk door afschaffing der militaire rangen Volstrekt niet. Die verbetering is zeer goed mogelijk met behoud van die rangen. Hijdie zulks niet durft te provoceeren, weet zich niet boven de vooroordeelen van ouderen van dagen te stellen. Maar wat meer isde militaire rangen kunnen voor den officier van Gezondheid en den militairen apotheker, evenmin als voor den militairen paardenarts gemist worden. Voor den militairen geneeskundige is de militaire rang onontbeerlijk, wan neer hem, zooals in het Indische leger geschiedt en vroeger en nog tegenwoordig door hem zeiven geëischt werd en wordt, het bevel wordt opgedragen over de militaire ziekeninrichtingen in het garni zoen en te velde en over het aan die inrichtingen verbonden en daar in verpleegd wordende personeelwanneer niet naastmaar onder dat bevel staat het beheer der Militaire administratie. Om zulk een bevel naar eisch te kunnen voeren, moet de geneesheer disciplinair gezag uitoefenen, zelfs over niet-geneeskundig personeel van het leger en dat gezag kan hem niet worden toegekendwanneer hij" geen militairen rang bekleedt. Men zoude zoodoende weder onder het onmogelijk gezag der Militaire administratie komen en, de schoone woorden van Chenu in zijn „De la mortalité dans l'armee et des moyens d'économiser la vie humaine" vergetende, weder weggeven wat mendank zij het initiatief van den Generaal Kroesensedert 1871 met zoo veel moeite gewonnen heeft! Dat de officier van Ge zondheid een militairen rang moet bekleeden, is zeker nooit duide lijker aan den dag gekomen dan in het Pruisische leger gedurende den oorlog van 1866. Toen bezat de Geneeskundige dienst in dat leger nog geen militair karakter, evenmin als de Intendance. De arts was er nog niet bekleed met eene hoedanigheid, die verzet tegen zijne voorschriften en bevelen strafbaar maakte volgens de militaire wet. Het gevolg daarvan was, dat veelvuldige moeilijkheden, beleedigingen der artsen van de zijde der verpleegden en van den kant van het bij het transportwezen ingedeelde militair personeel en verzet in het opvolgen van gegeven bevelen voorkwamen. De mili taire tucht in de hospitalen en ambulances, de orde en regelmaat

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 462