454 bij 't gebruik dier laatstbedoelde inrichtingen leed er onder. Dui delijk en met feiten werd dit aangetoond in liet rapport eener com missie van geneeskundigen, die in 1867 te Berlijn vergaderde. Toen dan ook de Pruisische militaire Geneeskundige dienst in 1868 gere organiseerd werd, kregen de daartoe behoorende geneeskundigen militaire rangen en de bevoegdheid tot het opleggen van militaire straffen aan het hun ondergeschikt militair personeel. En hoe men er tegenwoordig in Duitschland op uit isde officieren van Gezond heid in alle opzichten militair te maken, zagen wij uit een in 1878 door den Indischen officier van Gezondheid der 1» klasse Van der Stok aan den Chef der Geneeskundige dienst ingediend verslag over hetgeen hij te Dresden op militair geneeskundig gebied door de wel willende hulp van D1' Both, chef der Geneeskundige dienst bij het Duitsche legercorps, dat door het Saksische leger gevormd wordt, gezien had. Doch zoo de militaire rang voor den geneeskundige bij het leger onmisbaar is, zou dan de vroegere wijze van opleiding onzer officieren van Gezondheid te Utrecht en te Amsterdam niet te \erkiezen zijn boven de thans bestaande civiele opleiding aan de uni versiteiten? Wij moeten die bewering bestrijden. Men heeft onzes inziens aan die oude militaire opleiding te Utrechtwelke zoo vele gebreken had, te veel waarde gehecht. De soortgelijke, die daarop te Amsterdam gegeven werd beteekende minder. Indien men door militaire opleiding eigenlijke militaire vorming heeft te verstaan, dan mogen we geiust zeggen, dat onder het Utrechtsche en Amsterdam- sche systeem van opleiding die vorming nooit vóór de benoeming tot officier van Gezondheid heeft plaats gehad. Hoe kan het dan ook anders? Onze voormalige militaire studenten te Utrecht en Amster dam kregen geene vorming, zooals die te Breda en Willemsoord aan cadetten en adelborsten ten deel vielen gelukkig ookwant anders zoude men vóór 1865 nog minder officieren van Gezondheid hebben gekregen dan tegenwoordig met hoogere eischen en betere bezoldiging. 77och te Utrechtnoch te Amsterdam kon trouwens die militaire vorming naar eisch plaats hebben. Zij is voor doctoren alleen te veikrijgen in de practijk, onder de leiding van oudere geneeskun digen zooals Dr Bothde schrijver van het bekende werk over le- gei verpleging, haar te Dresden opvatte. Zij moet voor den militairen

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 463