- 455 - doctor verkregen werden in den dagelijkschen omgang met den sol daat en den officierin de gestadige aanraking met den troep, waar bij de jeugdige officier van Gezondheid, even als de van de Militaire Academie komende Genie-officier, 11a zijne intrede in het legereenigen tijd (eenige jaren) van zijn luitenantstijd moet blijven, alvorens in verschillende speciale diensten gebruikt te worden. De aan den militairen rang verbonden rechten en plichten leert men eerst in de practijk. De practijk maakt eerst duidelijk wat krijgstucht en su bordinatie zijn. Tot staving hiervan halen wij het gezegde aan van een sedert gepensioneerd hoofdofficier der Indische militaire Genees kundige dienst nomina sunt odiosamaar de man mag anders ge rust genoemd worden dat de Indische militaire artsen, die nooit eene militaire opleiding hebben genoten, betere begrippen aan den dag legden omtrent militaire hiërarchie en vormen dan militaire artsen, van de militaire opleidingschool te Amsterdam afkomstig. Wij weten wel, dat Prof. Spruijt in zijn zeer lezenswaardig op stel in den „Gids" van 1878: ,.De opleiding onzer artsenten aan zien van het behoud der militaire opleidingschool te Amsterdam eene andere meening aankleeft dan de in 1877 benoemde Staatscommissie en de Indische autoriteitenmaar wie in deze als autoriteit be schouwd mag worden, is niet twijfelachtig. Wij zijn derhalve voorstanders van eene niet militairegeheel vrije, opleiding aan de verschillende universiteiten van onze Indische militaire artsen. Die opleiding, welke voor de meesten op 25 a 26 jarigen leeftijd eerst eindigtbrengt vooreerst reeds meer geposeerdemeer levens ervaring bezittende mannen in het leger dan de vroegere 18 en 19 jarige 2° Luitenants en Luitenants-ter-zee der 2e klasse van de Militaire Academie of de 20 en 21 jarige officieren van Gezondheid der 3e klasse van de voormalige school te Utrecht. Het toekennen van militair gezag aan niet-militair opgeleide artsen heeft dan ook, na al het voorgaandein onze oogen geen bezwaar. En wij concludeeren derhalve tot het behoud van den militairen rang onzer officieren van Gezondheid, zelfs bij eene radicale hervorming hunner positie. Wie deze twee factoren niet aan elkander wenscht te verbindenverricht 0. i. half werk en berokkent het leger schade. Wij hebben in het voorgaande ons denkbeeld aangegeven over

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 464