460 - uitgevaardigde wet. Indien wij de puntjes op de i wilden zetten, zouden we beweren, dat het Koninklijk besluit van 11 April 1869, IN 17 de bestaande opleiding der toekomstige pharmaceuten van het Indische leger niet toestaat. En als de theorie der Grondwet er bij gehaald wordtdan zou het blijkendat de school van Prof. Mulder op dit oogenblik wel in Indië zoude kunnen bestaanmaar na de inwerkingtreding der Geneeskundige Wet van 1865 in Nederland een onwettig bestaan leidt. Zeer zeker zal de Minister van Koloniën aan dezen onzuiveren toestand gedacht hebben. Zeer zeker zoude het ook in ons eigen belang zijnover die opleiding geen woord te rep pen, zoolang de Muldersche inrichting, voor het corps pharmaceuten van het Indische leger steeds voldoende vruchten afwerpt, entevens bij het Indisch legerbestuur het tijdelijk door den Generaal Kroesen gehuldigd beginsel nog bestonddat aan die opleiding niet getornd be hoefde te worden, omdat wij in Indië toch slechts enkele „geleerden" (voor scheikundige onderzoekingen, enz.) en voor het overige slechts „medicijnbereiders" behoefden te hebben. Bij zoodanige theorie konden de „medicijnbereiders" wel door adjudanten-onderofficier, leerling-apothekers vervangen wordenMaar of dit in 's lands belang zoude zijn, durven wij pertinent te ontkennen. Keen, sedert de militaire apothekers door de Geneeskundige Wet van 1S65behoudens het verschil in werkkring, op gelijke lijn met de officieren van Gezondheid zijn gesteld, moet ook voor de eersten als beginsel gelden: eenheid van opleiding, eenheid van bevoegdheid. Met de opvolging van dat beginsel waarop het corps der Indische militaire apothekers recht heeft, want waarom mag er ten aanzien van dat corps sprake zijn van achteruitzetting? valt de Muldersche stichtingen zal de Minister van Koloniën wel doendezelfde maatregelen voor de opleiding der toekomstige Indische militaire pharmaceuten te treffen, welke sedert ten aanzien van de opleiding der aanstaande militaire artsen genomen zijn. Tua res agitur! De Indische militaire paardenartsen worden met de Nederlandsche getrokken uit de élèves van 's Bijks Veeartsenijschool te Utrecht waar zij eene geheel burgerlijke opleiding ontvangen. Verandering in die opleiding is dus niet noodig. V orden nu de toekomstige Indische militaire artsen en pharma-

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 469