462 ten aanzien van de grootere hulpmiddelen, enz. bij het hospitaal te Batavia aanwezig, beter, dat zij allen daar eerst geplaatst worden. Wij wenschen dan die artsen en pharmaceuten aan eene soort van applicatieschool te vereenigen, zoo als die te ParijsWeenenBerlijn Munchen, DresdenNetleij en elders gevonden wordt. Nu hechte men aan de uitdrukking school niet eenige beteekenis. Examens be hoeven niet gevorderd te worden. De inrichting der school kan zeer eenvoudig zijn. De formatie der Geneeskundige dienst breide men uit met een paar officieren, waaronder een Dirig. off. van Gez. der 2' kl., die daarbij als leeraren fungeeren en conférences houden. I. Yoor de officieren van Gezondheid in a. de militaire chirurgie en de legerziekten h. de geneeskundige legerverpleging en de militaire gezond heidsleer c. de leer van de voorgewende en ontkende ziekten; cl. de ambulancedienst en het veldhospitaalwezen; e. het eerste verband en het transport van gewonden en van ziekenen f. enkele (militaire) reglementen. II. Yoor de militaire apothekers in a. de veld-pharmacie h. de artsenijbereidkundige legerverpleging en de militaire ge zondheidsleer c. de kennis van de inrichting, enz. van het materieel; d. de ambulancedienst; en e. enkele (militaire) reglementen. Wij gaan thans over tot de bespreking der verhouding van de Indische militaire Geneeskundige dienst tot het Indisch staatsbestuur en tot de deelen van het leger. Yan 1817 1826 heeft er in Indië bestaan eene civiele Genees kundige dienst, onder een chef, geheel onafhankelijk van den chef der militaire Geneeskundige dienst. Die alleszins rationeele organi satie vond de Commissaris-Generaal Du Bus de Gisignies IncliPs toenmalige financieele specialiteit te weelderig, en beide diensten werden van toen af onder den militairen chef gesteld, zonder met elkander ééne dienst uit te maken! Alzoo heeft de chef der mili-

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 471