463 taire Geneeskundige dienst tegenwoordig twee chefseen civielenden Directeur van Onderwijs, eeredienst en nijverheid, en een militairen den Directeur van Oorlog of den Commandant van het Leger, in het Indisch staatsbestuur twee evenknieën, de ministers van den Gouverneur-Generaal, dus beiden van elkander onafhankelijk. Zon derlinger verhouding is zeker niet denkbaarDat het moeilijk gaat, twee heeren te dienen, zal de chef der Geneeskundige dienst bij het Indische leger wel ondervonden hebben. Yolgens de organisatie van het Departement van Oorlog is hij tevens chef der YIe afdeeling van gezegd departement en als zoodanig belast met het opmaken en doen opmaken van alle concept-voorstellen, op zijne dienst betrek king hebbende, die door den Commandant van het Leger aan den Gouverneur-Generaal worden gedaan. En nu kan het gebeuren en is het gebeurd, dat de Departementen van Oorlog en Onderwijs over ééne zaak moeten adviseeren, waartoe de chef der militaire Genees kundige dienst eerst de gegevens (in den vorm van een voorstel) levert aan den Directeur van Onderwijs, en deze dat voorstel geheel in het zijne overneemt en later den Commandant van het Leger ter adviseering en doorzending aan den Gouverneur-Generaal aanbiedt, waardoor dan de chef der Geneeskundige dienst als de Legercom mandant dat wil kan zeggen, dat hij zijn eigen werk zeer goed vindt of, wanneer Oorlog en Onderwijs eens niet homogeen willen zijn, een concept-voorstel aan den Gouverneur-Generaal opmaakt voor den Legercommandant, waarin hij van zijn eerst uitgebracht advies moet getuigen, dat hij er zich niet mede kan vereenigen! Echt Indischniet waar? Dat doet ons denken aan de anecdote omtrent Toontje Polanddie twee betrekkingen vervullende, zich zeiven eene schriftelijke réprimande gaf. Maar hij diende ten minste zijn eigen ik; de chef der militaire Geneeskundige dienst dient een civielen en een militairen chef. Er zijn echter menschen zelfs militaire geneesheeren die in dat amphibiënstelsel veel verder willen gaan. Hun stokpaardje is vereeniging der civiele en militaire Geneeskundige dienst tot één corps! In zijn „Blik op het Indisch staatsbestuur" prees de Heer A. I. W. Van Delden dat denkbeeld ook aan. Dat denkbeeld lacht toe. O ja, waarom ook niet de militaire en de B. O. "Wingenieurs

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 472