464 onder één chef, een Kolonel 't Zou zeker goedkooper zijnMaar de bezwaren worden daarbij gewoonlijk over het hoofd gezien of te licht geteld. Een ander bezwaar, nu eens niet van comptabelen aard de inrichting der „Begrooting" wordt er niet door geschon den wordt door den niet-militair niet begrepen. Het leger moet één lichaam blijven. Geen aan den Legercommandant ondergeschikte chef moet tevens de ondergeschikte zijn van een Directeur. Die toestand heeft lang genoeg geduurd. Volkomen scheiding van civiele en militaire Geneeskundige dienst is niet alleen gewettigd, maar wenschelijk en mogelijk. Dr Luchtmailseen onzer kundige oud-of ficieren van Gezondheid en de eerste „Inspecteur voor de burger lijke Geneeskundige dienst", dacht er, meenen wij, ook zoo over. De organisatie der burgerlijke Geneeskundige dienst laat veel te wenschen over. Daaraan valt nog zóó veel te doen, dat de benoe ming van een afzonderlijken chef om eene goede organisatie voor te bereiden, reeds geene weelde mag genoemd worden. Op de verhouding van de militaire Geneeskundige dienst tot het leger zelf valt gewis weinig aan te merken. Eene verhouding als in Frankrijk en tot dusverre in Nederland die de grootste grief is der officieren van Gezondheid, bestaat se dert 1871 bij het Indische leger niet meer. De officier van Ge zondheid is de chef van zijn personeel geworden.. Hij staat aan het hoofd van het hospitaal, en voor het administratief beheer staat de kwartiermeester onder hem. En de ondervinding heeft geleerd, dat dit stelsel zoo wel in het belang der zieken als in het financieel belang van den staat uitstekend, beter dan het oude stelsel, werkt. Daarbjj maakt de indeeling der officieren van Gezondheid bij het Indische leger het geval van expedition uitgezonderd niet bij corpsenmaar over garnizoenendat zij meer onder hunne directe en natuurlijke chefs blijven. Het zijn deze beginselen, welke de zelf standigheid der militaire Geneeskundige dienst zoo bevorderen. Die zelfstandigheid toch moet zij daaromtrent zijn het alle bevoegde beoordeelaars eens niet alleen in vredestijd, maar ook te velde hebben. Ook dit is herhaaldelijk gebleken. Zelfstandigheid is echter geene onafhankelijkheiddie geene ondergeschiktheid kent. De Ge neeskundige dienst moet zelfstandig zijn in geneeskundige handelin-

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 473