466 met Europeanen had gediend. „Dat zulke (wij cursiveeren deze volgende uitdrukking der Staatscommissie) administratieve banden, vooral op die wijze aangelegd, bovendien nadeelig werken op de am bitie van den officier van Gezondheid, die zich soms door te grooten invloed der Militaire administratie de hulpmiddelen ziet onthouden, die hij als onmisbaar leerde kennen om zijne taak naar eisch te vol brengen, ligt voor de handen dit drukt te meer op den jeugdigen officier van Gezondheid, die de ondervinding mist, waardoor hij in staat zou kunnen zijn, zich dikwerf te behelpen." Moet de officier van Gezondheid in zijn geneeskundig handelen nooit door niet-deskundige inmenging belemmerd worden, dan behoort het beginsel der zelfstandigheid ook consequent toegepast te worden; dan mogen ook evenmin tarieven of bepalingen, die de Militaire ad ministratie voor de militaire hospitalen helpt maken, den officier van Gezondheid in het hospitaal binden; want er kunnen zich omstan digheden voordoen, dat zoodanige hand Majoor Mayodie onaf hankelijk was, beklaagde er zich over, was het ook zonder gevolg, bij den Generaal Van Swieten niet ten goede van den lijder komen kan. Dat de regelen eener goede hospitaaladministratie of comptabiliteit bepaalde voorschriften eischen, zal niemand ontkennenmaar die voor schriften kunnen niet onvoorwaardelijk aangeven wat een zieke der le, 2e, 3e, of 4C klasse behoeft. Dat mag en moet alleen door den behandelenden arts beoordeeld worden, die te dien aanzien slechts verantwoordelijk is aan zijn geweten en zijn geneeskundigen chef. Is de arts soms te veelei- schend met het oog op omstandigheden, tijd en plaats, dan kan zijn chef hem daarop opmerkzaam makenwant ook dat is mogelijk, en vooral te velde is men vaak verplicht, zijne eischen te matigen. Maar dit behoort nimmer aan het beginsel der zelfstandigheid van den arts afbreuk te doen. Zijn er nu nog werkelijk voor hem administratieve banden, dan behoort eene deugdelijke verbetering van dat gebrek ernstig te worden onder handen genomen. Slot volgt).

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 475