470 - plicht moet geldende tering naar de nering te zettenmogen bij de te nemen maatregelen van bezuiniging op bet Indisch oorlogsbudget niet hoofdzakelijk zoo als maar al te vaak geschiedt de personeele belangen van het leger worden getroffen. Er is meer. De belangen der schatkist en die van het Indische leger mogen niet ondergeschikt worden gemaakt aan de belangen van Nederlandsche industrieelen. Gaat men er toe overde kwestie der materieele eischen uit Europa voor de Indische staatsdienst aan eene grondige studie te onderwerpen, dan zullen de machtigen en invloedrijken tusschen Texel en de Wes- tersclielde niet nalatendoor andere machtigen en invloedrijken ge steund, alles aan te wenden om de eischen voor de Indische dienst uit Nederland op den oudenkostbaren voet te doen geschiedenmaar wanneer een Minister van Koloniëndie werkelijk bezuinigen wil aangetoond wordt, dat plaatselijke aanschaffing in Indië, zoo veel doenlijkvan de verschillende behoeften voor het leger niet alleen in het belang van dat leger, maar ook ten bate van de financiën van den staatde voorkeur verdient boven de toezending dier behoeften uit Nederlanddan vertrouwen wijdat een ministerdie alleen uit zuivere toewijding aan 's Lands belangen zijne betrekking aanvaardde, ook den moed zal hebbenden stier bij de hoorns te pakken en aan een even kostbaar als voor het leger gevaarlijk stelsel van voorziening in zijne behoeften een einde zal maken. Uit het voorgaande is derhalve reeds gebleken, dat er voor die voorziening twee stelsels bestaan a. bestelling uit Nederlanden b. aanschaffing in Indië. Dat ieder Legercommandant met zorg heeft nagegaanwelk stelsel voor het Indische leger het voordeeligste is, mag als zeker worden aangenomen. Onvoorwaardelijk kan geen der beide stelsels met alle consequentie worden toegepastvooral niet met het oog op den tegenwoordigen toestand van Indië. Er zijn behoeften, die alleen uit Europa of Neder land besteld moeten, en behoeften welke slechts in Indië aangeschaft kunnen worden. Maar het is ook eene daadzaak, dat de industrie in 't algemeen, dus ook de Nederlandsch-Indischezich meer en meer ontwikkelen zal, naarmate haar meer débouchés geopend worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 479