471 De behoeften, welke uit Nederland worden geëiseht, kunnen in twee categoriën worden verdeeld: le die, welke verkregen worden door de hulp van particulieren, d. z. Nederlandsche en buitenlandsche groothandelaren en fabriekan ten of trafiekanten; en 2° die, welke verkregen worden door de hulp van den Staat zeiven, d. z. de verschillende inrichtingen van het Nederlandsche leger tot aanmaak van verschillende legerbenoodigdheden. In de voorziening zijner behoeften heeft dus het Indische leger te steunen op de particuliere industrie in Europa en de militaire industrie van het 'moederland (en in sommige zeldzame gevallen ook op die van het buitenland) Sedert 1873 heeft men ook gebruik gemaakt van de groote hulpbronnen, die Australië voor sommige behoeften aanbiedt. Als wij dus de kwestie behandelen der voorziening in de materieele eischen der Indische legermacht, is het, met het oog op het in het begin van dit opstel aangegeven beginselwaarop de defensie van Indië tegen een buitenlandschen vijand moet berusten, niet alleen wenschelijk, dat getracht wordt, in Indië zelf, door ontwikkeling dei- particuliere industrie, zoo veel mogelijk nieuwe en ruime bronnen te scheppen, maar behoort tevens te worden nagegaan, welke uitbreiding de militaire inrichtingen, in Indië aanwezig, kunnen ondergaan, welke het leger alhier van verschillende benoodigdheden moeten voorzien, zonder daarbij in overdreven eischen te vervallen, Het is echter geen overdreven eisch, dat, met het oog op die defensie, reeds in tijd van vrede in Indië datgene voor het leger wordt gevonden, wat er in tijd van oorlog noodzakelijk zijn moet, en dat de oorlogstoestand geene andere wijziging daarin brengtdat slechts aangevuld, uitgebreid wordt, wat reeds in den toestand van vrede georganiseerd is. Hu wij deze denkbeelden vooropgesteld en den lezer als het ware den sleutel tot onze verdere beschouwingen gegeven hebbenis het niet moeilijk na te gaan, dat de hulp der militaire industrie hoofd zakelijk gevorderd wordt om in de behoeften te voorzien op het gebied der Artillerie, maar de hulp der particuliere industrie voorna melijk noodig is om te voorzien in de benoodigdheden der andere takken van dienst bij het leger.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 480