473 toen bij de bestelling gedane onvolledige opgaven verbonden nadeelen verhoogd werden door de late ontvangst der benoodigdheden, dan heeft zij door de verbeterde communicatie tusschen Indië en Nederland en de meer accurate wijze, waarop de Indische bestellingen tegen woordig door het Ministerie van Koloniën dat daarbij den vooruit gang op het gebied der techniek niet uit het oog verliest worden uitgevoerd, veel van hare waarde verloren. Dit is echter nog niet het geval met de buitengewone eischen, waaraan b. v. binnen het jaar moet worden gevolg gegeven. Ook moeten vaak suppletoire eischen worden gedaanwaartoe de bevoegdheicf elke driemaanden bestaat om den vereischten voorraad van sommige artikelen in de magazijnen beschikbaar te hebben. Vertraagde uitzending maakte dan aanschaffing in Indië noodzakelijk. Dat de vertraagde uitzending van het gevraagde in deze gevallen nooit aan het middel van transport mag worden geweten, spreekt van zelf. Spoedbestellingen eischen het snelste middel van transport, en daarvan wordt dan ook altijd gebruik gemaakt. Alleen bij benoodigdheden der gewone eischen maakt men en zelfs in verschillende gevallen niet eens om de mindere kosten van zeilschepen gebruik. 3° De mogelijkheid, dat do bestelde behoeften uit Nederland in Indië niet kunnen gebruikt worden voor het daartoe bestemde doel. De klachten over slechte qualiteit van goederen en stoffen, uit Ne derland gezonden, die in vroegere jaren talrijk waren, worden wel is waar minder; maar deze omstandigheid geheel weg te cijferen, mag men niet. Wat vroeger dikwijls gebeurde, kan zich nog her haaldelijk voordoen. Gfoed toezicht en goede keuringen in Nederland zijn menschenwerken daarin kan later even goed gefaald worden als vroeger gefaald werd. Ontvangt men nu in Indië slecht goed, dan moet dat in de meeste gevallen afgekeurd wordenendaar de aard van het bcnoodigde vaak niet moer zal toelaten omin de plaats van het afgekeurdenieuw goed uit Nederland te bestellen en de toezonding daarvan, met hot oog op den tijd der gedane ra ming, in Indië bedaard af te wachtenschiet er dus ook in dit geval, niets anders over dan in de bestaande behoefte weer te voor zien door aanschaffing in Indië. Wij herinneren ons nog een geval van ontvangst van goederen uit Nederland in het jaar 1870, toen

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 482