475 - Nederlandsche industrie dit is algemeen bekend is zelfs in staat, benoodigdheden te leveren van betere qualiteit dan voor het Indi sche leger aangevraagd wordt; zij behoeft voor sommige producten zelfs niet onder te doen voor de buitenlandsche industrie en.die, wélke door deze in Indië aan de markt worden gebracht. Maar de kwestie is, dat door het stelsel van bestelling uit Nederland altijd veel meer de kansen blijven bestaan, dan bij het stelsel van aanbe steding in Indiëdat de uit Nederland gezonden benoodigdheden van betere qualiteit konden zijn dan gezonden werd. 4° Aanschaffing in Nederland is de meest omslachtige wijze van voorziening onzer magazijnen. En bij al dien omslag levert zij, den tijd in aanmerking genomendie er verloopen moet tusschen het tijdstip, dat de bestelling gedaan en het oogenblik, dat zij in de verschillende magazijnen ontvangen wordtde minste zekerheiddat de magazijnen volgens de werkelijke behoeften worden aangevuld. En welke voordeelen kunnen nu, na het vooropgezette, tegenover deze nadeelen worden gesteld? Over goedkooper prijzen en betere qualiteit mogen we. thans nog niet spreken. Dan is er slechts een voordeel, en van zeer betrekkelijke waarde, op te noemen. Wordt aanschaffing in Indië regel, bestelling uit Nederland uitzondering, dan zullen de werkzaamheden der Indische officieren en ambtenaren bij die takken van dienst, welke in het houden van aanbestedingen en het doen van herhaalde keuringen betrokken zijn, er beduidend door vermeerderen. Thans toch drukt de soesah van dat alles groo- tendeels op het Ministerie van Koloniën. Maar dat is niet tegen te spreken, dat wanneer wijziging van het beginsel in de voorziening der benoodigdheden voor het Indische leger uit een oeconomisch oog punt werkelijk noodzakelijk wordt geacht, de belangrijke oeconomie, door de aanstelling van eenige ambtenaren en officieren meerniet geschaad zal wordengezwegen nog van de bezuinigingenwelke alsdan in Nederland gemaakt kunnen worden. Maar er is meer. Wanneer de toepassing van dat beginsel algemeen, voor alle tak ken van dienst bij het leger verklaard wordt, dan mag dit nadeel, op alle diensten drukkende, zelfs wanneer uitbreiding van personeel als gevolg daarvan wellicht niet noodig wordt geacht, geen overwegend bezwaar worden genoemd voor de aanneming van dat beginsel. Een

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 484