-- 476 - nadoel van het stelsel van aanschaffing in Inclië is het dus niet. Beschouwen wij thans de qualiteit en de prijzen der benoodigdheden, te ontbieden uit Nederland of aan te schaffen in Indië. Als men deze twee factoren in rekening brengt bij de kwestie der materieele eischen voor het leger, dan hoort men nog zeer vaak beweren: 1° de prijzen zijn in Indië altijd hooger en 2° de qualiteit der uit Nederland gezonden goederen is beter dan die der in Indië aan te schaffen benoodigdheden van dezelfde soort. Is die bewering billijk maar bovendien is zij waar? Bij de vergelijking der hedendaagsche toestanden mag men nooit uit het oog verliezen, dat uitzending van goederen uit Nederland regel is. Wanneer nu tot aanschaffing in Indië niet dan in zeer urgente gevallen mag worden overgegaan, dan moet het natuurlijk vaak gebeuren, dat wanneer men ter voor ziening in de oogenblikkelijke behoefte tot die aanschaffing over gaat, voor de benoodigdheden hoogere prijzen dan in Nederland zul len betaald worden. En het zal dan ook kunnen gebeuren, dat de qualiteit der goederen minder is dan die der uit Nederland gezon dene. Maar kan dit onder het tegenwoordige stelsel van eischen wel anders? Yerander dat stelsel, en er zal van die bewering wei nig overblijven. Do meeste artikelen, die voor het leger geëischt worden, komen in Indië thans nog niet geregeld in den handel voor, waardoor het vaak is voorgekomen, dat, bij plotselinge aanschaffing in Indiëen kele firma's, die niet eens in het bezit van do gevraagde, maar wel van de meest daarmede overeenkomende qualiteit waren, in de gelegen heid werden gesteld, hooge en vaak buitensporige prijzen te stellen. Daarentegen is het ook, meer dan eens, onder het tegenwoordige stelsel van eischen, gebleken, dat wanneer bij aanschaffing in Indië min of meer belangrijke hoeveelheden van de gevraagde goederen alhier aan de markt werden gevonden, die goederen ook in Indië tegen zeer billijke prijzen en van even goede, zelfs betere, qualiteit als de uit Nederland bestelde konden verkregen worden. Mag men dus daaruit niet het bewijs putten, dat aanschaffing in Indië mogelijk, zelfs onder het tegenwoordige stelsel van eischen voorwaardelijk, en, wanneer van stelsel veranderd wordt, op den duur voordeelig is Mag men niet aannemen, dat wanneer voor goed afgezien wordt van het bestaande on-

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 485