477 billijke en kostbare stelsel, wanneer aanschaffing in Indië regel wordtwanneer de publieke inschrijvingen alhier tijdig worden opengesteldzoodat niet alleen Nederlandsch-Indischemaar natuur lijk ook Nederlandsche en buitenlandscheb. v. Australische han delshuizen daaraan kunnen deelnemenmen even goed en even goedkoop (zoo niet goedkooper) in de behoeften voor het leger kan voorzien als tegenwoordig? 't Is zeer goed bekend, dat het buiten land in sommige artikelen bij even goede cjualiteit goedkooper is dan Nederland. Men late b. v. eens Nederland en Australië samen concurreerenHoe weinig wordt nog partij getrokken van de in dustrie van dit land voor het Indische leger! Wat wordt er behalve leder en vleesch voor het Indische leger besteld? Met belangstel ling vernamen wij dan ook onlangs, dat de Hoofdintendant bij het Indi sche leger naar Sydney en Melbourne is gegaan om voordeelige contrac ten voor leverantie van leder te sluiten, waardoor op het artikel Australisch leder alleen per jaar f 30000 zoude bezuinigd wor den! Wij juichen dat denkbeeld toe, waardoor en het Indisch leger bestuur en de Indische regeering zich op het ware oeconomische standpunt van den landsbestuurder hebben gesteld. Eenmaal in Australiëzal onze gemoedelijke, eerlijke en ijverige Hoofdintendant niet nalaten, te onderzoeken, wat dat land nog meer dan vleesch en leder voor het Indische leger oplevert. En zoo komen wij langza merhand op den weg, die leiden moet tot wijziging van het tegen woordige stelsel van eischon. Moge moederlandscho inhaligheid en bekrompenheid geen telegraphischen last tot staking of bekorting van het verblijf van den Indischen Hoofdintendant in Australië geven, waardoor dergelijke reizen buiten den Indischen archipel, in het be lang van ons leger, voor de toekomst onmogelijk worden gemaakt. Wij hebben, voorloopig de overtuiging, later de bewijzen, dat bij aanschaffing in Indië 's lands financiën gebaat zullen zijn. Handel en industrie zullen zich daardoor in Indië uitbreiden. Aan belastin gen kan meer worden geïnd! Verscheidene firma's, in Indië geves tigd, zouden zich toeleggen op leverantiën voor het leger. De daar toe benoodigde artikelen zouden in groote quantiteiten uit de belang rijkste fabriekplaatsen worden besteld; vooreerst natuurlijk bij voor keur uit fabrieksteden van het buitenland; later, wanneer de Neder

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 486