39 Dat het vier dwangarbeiders gelukte om door te sluipen (zie bladz. 384) is niets te verwonderen, daar zij, evenmin als de door mij den volgenden dag aangevoerde colonne, een vijand gezien of geboord hebben. Yan bet verbaal omtrent een brief weet ik alleen, dat mij een brief in een geel zijden couvert is medegegeven, toen ik den 20stcn Augustus zoogenaamd de colonne Demmeni moest ontzetten, en dat ik dien brief te Pasar Longi op eene in het oog vallende plaats moest deponeeren. Dit is dan ook door mij geschied. De uitdrukking op bladz. 385, 3C alinea, dus zonder kampong Lamkrah aan te doenis zeer merkwaardig. Te Lamkrah hadden wij niets meer te makende colonne Vervloei was teruggekeerdde colonne Tersteege was te Anagaloeëng of op marsch derwaartswat moest de colonne Demmeni nu nog te Lamkrah doen? Het is als of die kampong daar vlak in de buurt was! Heen, wat was de kwestie? Al de colonnes, met uitzondering van de colonne Demmenihadden de bevelen in de order H° 58 behoorlijk opgevolgd maar de Luitenant-Kolonel Demmeni had het doel Lamkrah geheel uit het oog verloren en was in de meening, dat het bezetten van Longi den Bevelhebber welgevallig zoude zijnmaar toen dat bleek, tegen te vallen, moest ik er de schuld van krijgen! De alinea van bladz. 385, vervolgd op bladz. 386, is op zijn zachtst genomen weder onjuist. Hoe de Heer Vis er aan komt, of waar hij het uit haalt, dat de vijand verwacht werd door de Artillerie te Biloel-Zuid en door de colonne Demmenidie om 10 uur te Longi stond, (terwijl het doel was Lamkrah te tuchtigenzie order H° 58) verklaar ik ten eenenmale niet te begrijpen. De colonne Demmeni was niet losgelaten geene enkele colonne was aan de andere verbonden, maar de colonne Demmeni had zich weggewerkt, en het is zeer verkeerd om, zoo als de Heer Vis doet, te veronderstellen, dat men in het hoofdkwartier zou denken, dat de colonnes Godin en Demmeni vereenigd zouden zijn. Daarvoor bestond niet de minste aanleiding, en hoe de uitdrukkingde samenstelling en indeeling dezer kolonneste bepalen door den Luitenant-Kolonel Godindaarbij te pas komt, is mij totaal onverklaarbaar. Yerder moet ik nog opmerken, dat wanneer in de order had gestaande oudste hoofdofficierdit dezelfde uitwerking

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 48