- 481 als wederzijdsche partijen het kookpunt van kitteloorigheid hebben bereikt, houdt alle gezonde argumentatie op. Wij willen dan ook niet alleen niemands gevoeligheid opwekken, maar laten liefst het leveren van cijfers en feiten over aan hen, die bij de Regeering voor de belangen van een zoo zuinig mogelijk beheer van 's lands gelden in de bres moeten springen. Aan dit tijdschrift de aansporing tot het doen van het boven bedoelde onderzoek. Aan hen dat onderzoek zelf. Als wij ons verklaren voor het stelsel van aanschaffing in Indië door uitbesteding, voor zoo veel dat mogelijk is, dan doen wij dat, omdat de overtuiging bij ons vast staatdat de te leveren benoodigd- heden van de qualiteit zullen zijn, welke men in Indië verlangt. Yol- doen zij aan dien eisch niet, dan worden zij eenvoudig vau den aannemer geweigerd of afgekeurden de schadewelke daardoor ondervonden wordt, is dan niet aan de zijde van het Gouvernement, maar van den aannemer. Yoert men hiertegen aan, dat het Gouvernement in zoodanige gevallenvooral bij groote bestellingenbij ontstentenis van overeenkomende goederen van betere qualiteit en dringende be hoefte, soms genoodzaakt zal zijn, de goederen van mindere qualiteit toch aan te nemen, dan antwoorden wij: voor het oogenblikya, voor de toekomst neen! Zoodra dat stelsel van aanschaffing gevolgd wordt zullen de Nederlandse!-Indische industrie en handel wetenwat zij in hun eigen belang moeten doenzullen voor de Indische Intendance en andere takken van dienst bij het Indische leger voor de behoeften van het leger genoeg débouchés worden geopend. Wat staat daar tegenover bij het stelsel van bestelling uit Ne derland? De Minister bestelt, de leverancier levert, de keuringscom missie keurt. Keurt zij goeden komt daarop het Indische veto dan draagt niet de leverancier, maar het Gouvernement de hierdoor ontstane schade. Ziedaar het verschil. Maar die afkeuring in Indië van in Nederland goedgekeurde goederen heeft grootere gevolgen. Bij dringende behoefte of bij vertraagde toezending kan men niet altijd wachten op de bestelling of suppletoire eischen dan wel tusschentijdsche bestellingen doen uit Nederland. Het leger moet geregeld en ter juister tijd in zijne verschillende behoeften worden voorzien; vertraging hierin geeft stagnatie. Welnu, dan aanschaffing in Indië, zal men zeggen. Ja, maar hoe? Zoo goedkoop mogelijk. Door aanbesteding 31

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 490