482 Niet altijd mogelijk. Dan door ondérhandsche aankoopen, zooals her haaldelijk gebeurd ismaar die gewoonlijk veel kostenomdat er weinig of geene concurrentie in liet leven is geroepen. Bij toepassing van het door ons gewensckte stelsel zullen deze anticomptabiliteitswet-voor- zieningen niet meer kunnen plaats hebben. De toepassing van dat stelsel is niet alleen voorde.elig, ze is ook billijk. Ze wekt concurrentie op. Ze dwingt de Nederlandsche nij verheid te concurreeren met die van het buitenland. Ze maakt geen onderscheid meer tusschen Nederlanders en Indo-Nederlanders of vreemdelingen. Wie leverancier wil zijn van het Indische leger, is het Gouvernement onverschillig, mits hij soliede is en goede waar levert tegen de goedkoopste prijzen. Yoor de Nederlandsche industrie kan de toepassing van dat stelsel geen coup de jarnac zijn. Zij levert dat is bekend, goederen van betere qualiteit op dan vaak naar Indië worden gezonden. Yele harer producten behoeven niet onder te doen voor die der buitenlandsche nijverheid. "Wat heeft zij dan onder het nieuwe stelsel alleen te vreezen Dat zijmet hare buitenlandsche zuster concurreerendegedwongen wordtgoederen van hetere qualiteit tegen de billijkste prijzen, aan het Indische leger te leveren! Die noodzakelijkheid bestaat thans voor haar nog niet. Yreemde con currentie heeft zij niet te duchten. Echt vaderlandschmaar ook echt ouderwetsch en echt nadeeligDoor dat protectiesysteemdoo- dend voor zelfontwikkelingstaat het haar dus vrijvan de leverantiën voor het Indische leger eene soort van débouché te maken om zoo danige goederen van de hand te zetten, die door hunne inferieure qualiteit op buitenlandsche markten moeilijkalthans niet zoo gemak kelijk, aan den man gebracht kunnen worden! Of dat stelsel in het belang der Kegeering ismogen onze tegen standers ons (zeer duidelijk!) aantoonen. Gaan wij thans na of het stelsel van aanschaffing in Indië voor alle takken van dienst bij het leger toe te passen is. Wij beginnen met de Militaire administratie. Bij dezen tak van dienst zal de toepassing van dat stelsel, met uitzondering van een paar artikelen, naar wij meenen, wel op geene bezwaren stui ten. In zijn Staat der Nederlandsch Oost-Indische bezittingen" vermeldt de oud-Gouverneur-Generaal Daendels o. m.dat de Meeding

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 491