483 en uitrusting van het leger geheel op het eiland Java werd gemaakt, zonder dat daartoe goederen uit Europa benoodigd waren. „Het linnen werd te Samarang en Djocjacarta geweven en. geverwd; het lederwerk werd te Soaracarta en te Samarang vervaardigd." Moge dit het nageslacht tot ernstig nadenken stemmenwanneer het een maal van de hulp van Nederland verstokenop eigen beenen staande, lndië tegen een buitenlandschen vijand zal moeten verdedigen! Be schaamd moeten wij thans op onze onmacht wijzen. Onze kennis van de hulpbronnen in lndiëvan de krachtendie er aanwezig zijn, blijft gebrekkig. En in plaats van die hulpbronnen meer en meer, beter en beter te leeren kennenwordt ons zoo veel mogelijk ingeprent, aan den leiband van Nederland teloopen. Is dat regeeringsfreMEen staatsman moet vooruitzienniet bij den dag leven. Gouverner Jest préooir schijnt alleen in de verbeelding van schrijvers te bestaan. De behoeften der Artillerie moeten daarentegen voor een zeer groot gedeelte uit Europa besteld worden. Men denke b. v. aan wapenen ernstvuurwerken en materieel. Deze artikelen worden op rijksinrich tingen of onder toezicht van rijkswege vervaardigd. Men onderscheidt daarbij twee gevallenaanmaak in Nederlandvdor zoo verre de inrichtingen alleen in Nederland bestaan (geschutgieterijgeweerfabriek) of dat de soortgelijke inrichtingen in lndië niet alleshetzij in voldoende hoeveelheid of in verschillende soorten kunnen (mogen?) leveren (buskruitmolenspyroteclmische werkplaatspatroonfabriek) en aan maak in lndië. De strenge eischen, welke men ten opzichte van model en confectie aan die artikelen steltmaken den aanmaak bij particulieren bijna onmogelijk. Het feit, dat men geschut in het buitenland laat vervaardigen, zoo als bij Kruppis een geheel bij zonder geval. Maar behalve deze artikelen zijn er nog vele andere benoodigdhedenvele waarvan aan vaste modellen onderworpen zijn. De Artillerie wijkt ongaarne daarvan af, want alles wordt kruiwa gens b. v.in den „Instructie-inventaris" beschreven, en wijkt men eenmaal daarvan af, dan zou die inventaris onleesbaar worden. Dit neemt niet weg, dat vele modellen van de hier bedoelde artikelen zoo eenvoudig zijn, dat deze niet uit Nederland besteld behoeven te worden enwanneer ze niet bij den Constructie-winkel te Soerabaja wegens andere bezighedenvervaardigd kunnen worden, wellicht, even

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 492