484 goedkoop, door de particuliere industrie in Indië zouden kunnen worden afgeleverd. Bij de meeste materialen voor de Artillerie zoude b. v. het stelsel van aanschaffing in Indië zeer goed toe te passen zijnde benoodigdheden voor ernstvuurwerken b. v. weer niet, omdat daarbij eischen moeten worden gesteld, welke veelal bij het gebruik voor het algemeen geene reden van bestaan hebben. We veroorloven ons echter omtrent de benoodigdheden voor de Artillerie de ondervolgende opmerking. Wij hebben in Indië bus- kruitmolenseene pyrotechnische werkplaatseene patroonfabriek een constructiewinkel. Indien het Indische leger zijn geschut en zijne geweren uit Europa ontvangt, bestaat daarvoor de eenvoudige reden, dat we op dat gebied in Indië nog niets kunnen voortbrengen. Maar projectielen, patronen, buskruit? Waarom levert de patroonfa briek te Soerabaja, nu ze er eenmaal is, niet al de voor Indië benoodigde patronenen moet de hulp van Nederland weder in het ontbrekende getal voorzien? Geschiedt dat voorbedachtelijk Zou Indie niet in staat wezenzelf in al zijne projectielen en zijn buskruit te voorzien? En dan de bestanddeelen van het kruit? De salpeter krijgt men, vermeenen wij, uit Britsch-Indiëde zwavel uit Sicilië. Levert dan Indië of Java deze artikelen niet op? Wel zeker. Ten tijde van Daendels alweder bestelde men ze niet uit het buitenland. In het bovengenoemde werk lezen we o. a. „De salpetermakerij welke door den Heer I). Van Hogendorp in den Oosthoek is aange legd, was in andere handen overgegaan en geheel vervallen. Dezelve is door het Gouvernement gekochten reeds werd in dezelve tot 70,000 pond in 'tjaar vervaardigd, welke de salpeter van Bengalen over trof, als slechts elf percent, en dus zestien percent minder, bij het raffineren verliezende. De picol kwam te staan op Rd. 15, maar het vooruitzigt was, die te brengen op Rd. 10, en de hoeveelheid op 100,000 pond, welke meer dan toereikende is voor de behoefte." Zwavel en salpeter vindt men op Java. In het door het Departement van Oorlog in 1877 opgemaakt verslag van het onderwijs voor het Indische leger ten behoeve van de tentoonstelling te Parijs leest men in eene noot van 30 (Apprentissage pour les artificiers)Les poudreries se trouvent a Bodjong-lez-Samarang et a Ngawi. Le salpètre vient des Indes Anglaises et le soufre de Sicile. L'ile de

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 493