486 mogelijken prijs geleverd kan worden, en het belang 'van den agent medebrengt, dat het gevraagde tevens soliede is; c. de ontbrekende of beschadigde deelen van eenig artikel moeten door den leverancier vergoed worden, die ook verantwoordelijk is voor het gangklaar maken van het geheel, b. v. eene machine, ter wijl bij de tegenwoordige wijze van bestelling de verantwoordelijk heid bij den eischer blijft; d. spoediger ontvangst van het bestelde dan op de gewone wijze geschiedt, daar de technische agent slechts eenig nummer van zijn catalogus, met eene kleine omschrijving, aan den fabriekant behoeft over te seinen, om dadelijk begrepen te worden, en zijn belang het medebrengt, alles zoo spoedig mogelijk te leveren; e. vermijding van de administratieve tusschenkomst van Kegeering en Opperbestuur, die omslachtig is, omdat eene voorafgaande gedach tewisseling in Indië tusschen twee technici eene bestelling uit Eu ropa minder duidelijk en uitvoerig behoeft te omschrijven, dan wan neer de bestelling door het Departement van Oorlog aan het Minis terie van Koloniën, door tusschenkomst der Algemeene secretarie wordt gedaan. Yooral op werktuigkundig gebied zijn de rechtstreeksche bestellingen uit Europa zeer aan te bevelen. Ook voor de benoodigdheden van de Geneeskundige dienst is het stelsel van aanschaffing in Indiëzoo veel mogelijk, door aanbeste ding en plaatselijke levering gewenscht. Bestelling uit Nederland zou alleen noodig we"en voor artikelen, die daar in betere qualiteit te verkrijgen en, door gemis aan concurrentie, in Indië duurder zijn. Het laatste schijnt op dit oogenblik nog het geval te wezen met een zeer groot gedeelte der voor de Geneeskundige dienst benoodigde artikelen. Uit een oeconomisch oogpunt blijft dus voorloopig bestel ling uit Nederland voor die artikelen gewenscht. Aan spoedig bederf blootstaande artikelen (wortels, basten, kruiden, bloemen) zou men in Indië kunnen aanschaffen of, als men de voorraden steeds gering neemt, bij suppletoire eischen, uit Nederland kunnen bestellen. Het spreekt van zelf, dat voor het in dit opstel gehul digde beginsel de eerste wijze van aanschaffing altijd de voorkeur verdient. Kan de Geneeskundige dienst onder het tegenwoordige

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 495