491 naderhand heeft beweerd, dit nooit gegeven te hebben, doch dat het een valsch stuk was. Ommiddelijk begon de Pangeran Adipati Mangkoe Negoro door zijn desavolk de Djokdjasche landen in de districten PadjangSoeko- wati en het Zuidergebergte te laten afstroopen en verwoestenvele hoofden onderwierpen zich aan hemterwijl de onwilligen werden afgemaakt. De Sulthan, dit vernemende, gaf dadelijk zijnen onder danen bevel om op dezelfde wijze de landen van den Soesoehoenan en van Mangkoe Negoro af te stroopen; eene algemeene verwarring volgde hierop door de geheele Vorstenlandenvooral waren de dis tricten Mataram, PadjangKadoe en Bagelen het tooneel van aan houdende strooperijenmoord en verwoesting. In dezen staat van zaken trok de Gouverneur van Java's Noord oostkustde Heer Van Reede tot de Parkeiertot hulp van Djokdjakarta, met eene aanzienlijke macht, waaronder vele strandbewoners, tegen de oproerlingen op. Na zich aldaar met de Djokdjasche macht, onder bevel van den Kroonprins, vereenigd te hebben, rukte men naar Soerakarta op en die hoofdplaats binnen. De burgers werden in den omtrek van den kraton en in het verblijf van Mangkoe Nego ro gekampeerd. Deze prins verklaarde op de hem gedane vragen, alleen op last van den Soesoehoenan gehandeld te hebben, en dat Wiro Dirdjo c. s. de overbrengers van zijne bevelen en een lastbrief waren ge weest. De Gouverneur Van Reede wendde zich toen tot den Soe soehoenan en eischte de uitlevering van de boven bedoelde vijf aan stokers. De Soesoehoenan vroeg echter eenige dagen uitstel, waar schijnlijk met het voornemen, om hunne beweerde bovennatuurlijke macht te beproeven en, wanneer deze werkelijk in staat was, iets te verrichten, zich tegen de Compagnie te verzetten. Men verhaalt, dat de Soesoehoenan zich te dien einde met hen op zekeren nacht naar het fort begaf en hun gelastte, over de gracht te vliegentoen dit niet kon gebeu ren, wilden zij evenwel eeu wonder verrichten, hetwelk hunne macht moest bewijzen; zij schoten toen eene pijl, met brandstoffen voorzien, naar het fort, om het in brand te stekendoch een schildwacht ont dekte in tijds liet vuur en bluschte het, zoodat deze list ook zonder gevolg bleef. De Soesoehoenan moet toen overtuigd geworden zijn,

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 500