493 hem, Pangeran Adipati, benevens zijnen kinderen en kindskinderen de verzekering gaf, hen, bij stipte nakoming dier verplichtingen, wederkeerig hare gunst en bescherming te doen ondervinden. Al deze verbintenissen .schijnen in den vervolge door de vorsten en den Pangeran Adipati Mangkoe Negoro getrouw nagekomen te zijn; sedert het sluiten der overeenkomsten zijn ten minste tusschen hen geene openlijke vijandelijkheden voorgevallen. Eene bijzondere omstandigheid, welke omstreeks dezen tijd aan het hof van Djokdjakarta plaats vond en in de opvolging van de sulthanslinie vele gevolgen had, verdient hier wel eenige omschrijving. De Kroonprins, oudste zoon van den Sulthan, had drie echte vrouwen, van welke de eerste, genaamd Ratoe Maseene dochter was van den Pangeran Pakoeningratzoon van Pangeran No to Koesoemo. Bij deze vrouw had de Kroonprins een zoon verwektdie naderhand Pange ran Mangkoe Diningrat werd genoemd. [Deze Mangkoe Diningrat is naderhand met zijn vader, den Sulthan Haniangkoe Boewono II, naar Amboina verbannen en aldaar overleden]. De tweede vrouw, Ratoe Kedaton genaamd, was eene dochter van Kiahi Adipati Poerwo Diningrat van Magetan en bracht een zoon ter wereld, die hoewel minder van rang dan Mangkoe Diningrat, om dat deze zoon van de eerste Ratoe wasevenwel ouder in leeftijd was. Deze prins is naderhand op den troon geklommen, onder den titel van Sulthan Hamangkoe Boewono III, bijgenaamd Sulthan Rodjo. Yoorts was de derde vrouw van den Kroonprins van lage afkomst en genaamd Raden Ajoe Sri Woelan, later Ratoe Kentjono Woelan zij had geene zonen, doch drie dochters, van welke de oudste heette Ratoe Ajoe en huwde met Pangeran Soerioningratoudste zoon van Pangeran Noto Koesoemo Pakoe Alamhare tweede dochter Ratoe Anom trouwde met Raden Toemenggoeng Poerbo Koesoemozoon van den Pangeran Kgabehi, die de oudste onechte broeder van den Sulthan was; en eindelijk de derde dochter, Ratoe Timorhuwde Raden Toemenggoeng Djoijo Winoto. In deze omstandigheden zou de wettige troonsopvolging zeker hebben toegekomen aan den zoon der eerste vrouw van den Kroon prins, en het was ook de weDsch van den Sulthan Hamangkoe Boewono I dat deze na zijn dood tot Pangeran Adipati Anom of opvolger zijns

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 502