494 vaders zoude worden benoemd. Doch de Kroonprins dacht daarover geheel anders en droeg den zoon van zijne tweede vrouw meer ge negenheid dan den anderen toede oude Sulthan wilde hem in zijne eigene keuze niet tegengaan, maar»niettemin een teeken van zijn verlangen wenschende te geven, liet hij zijne twee kleinzonen eens bij hem komen en gaf hun twee krissende eene fraai met juwee- leu versierd en de andere zeer eenvoudig verlakt, ten einde daaruit eene keuze te doen, wordende die krissen het eerst gegeven aan den zoon der tweede Ratoe. Hen vervolgens naar den Kroonprins terug zendende, berichtte deze den Sulthan, dat de zoon der tweede Ratoe [naderhand Sulthan Hamangkoe Boewono III of Sulthan Bodjo] de met juweelen bezette kris had gekozen, en de andere derhalve voor Mangkoe Diningrat was overgebleven. De Sulthan verklaarde daarop aan den Kroonprins, dat zijne bedoeling door de jonge Prinsen zeiven was geopenbaard, vermits degene, die de keuze der rijke kris had gedaan, een inborst had, die niet voor een vorst, doch wel voor een handelaar geschikt was, terwijl de andere de hoedanigheden voor een vorst benoodigd, namelijk eenvoudigheid en deftigheid, scheen te bezitten. Deze zaak werd niet beslecht voor den dood van den ouden Sul than Hamangkoe. Boewono I, die in het jaar 1792 in den ouder dom van 96 jaren stierf. De Kroonprins volgde zijn vader in de regeering op, onder den naam van Hamangkoe Boewono II en passeerde eene acte van ver band, gedagteekend 2 April 1792; hij bracht zijn ouden wensch da delijk ten uitvoer, door den zoon der tweede Ratoe tot Kroonprins uit te roepen en het gebrek van zijn rang te verhelpen door de benoeming van de Ratoe Keclaton tot Ratoe Ageng en eerste zijner vrouwen, en de terugstelling van de oudste Ratoe, moeder van Mangkoe Diningrat, tot tweede vrouwvoorts benoemde hij de Raden Ajce Sri Woelan tot Ratoe Kentjono Woelan. De eerste Rijksbestierder van den Sulthan Hamangkoe Boewono I, Danoe Redjowas vroeger regent geweest van Banjoemdsonder den naam van Raden Toemenggoeng IJoedo Negorohij werd bij zijn dood, tijdens de regeering van den tweeden Sulthan, met voorbijgang van zijn zoon, opgevolgd door zijn Patik en kleinzoon, vooreerst om-

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 503