- 495 dat de Rijksbestierder had te kennen gegeven, dat dit zijn ver langen was, daar zijn kleinzoon veel kunde bezatten tweede, omdat deze, Patih van den Rijksbestierder zijnde, en dus met alle zaken bekend, hem zeer welvoegelijk konde opvolgenten derde, dewijl de Patih gehuwd was met Ratoe Anggerdochter van den Sulthan; en eindelijk, omdat de vader van den Patih, des Rijksbestierders zoon^ benevens zijne aanverwanten in die keuze algemeen toestemden. De Pangeran Adipati Mangkoe Negoro kwam kort na den ouden Sulthan, in het jaar 1795 te overlijden, met nalating van verscheidene kinderen, van welke echter de oudste zoon, Pangeran Ario Praboe Widjoijo, bereids was overleden, na een zoon te hebben verwekt bij zijne huisvrouw, genaamd Ratoe Alit, oudste onechte dochter van den Soesoehoenan Pakoe Boewono II, onder den naam van Pangeran Ario Praboe Prang Wedono. Deze kleinzoon, later Pangeran Adi pati Ario Mangkoe Negorowas derhalve de wettige opvolger van den Prins Mangkoe Negoroin wiens plaats hij werd gesteld, met genot van dezelfde landen en inkomsten, en onder dezelfde verplichtingen jegens den Soesoehoenan, die zijn omschreven bij eene nota van den 17en December 1795, waarbij hem de rang naast de Prinsen Mangkoe Boemi en Boemi Noto toegekend, en hij van alle heerendienstenmet uitzondering van slechts eenigevrijgesteld wordt; voorts is met genoemden Prang Wedono eene acte van verband gesloten op 25 Januari 1796, die door hem plechtig is beëedigd, en nagenoeg gelijke verbintenissen behelst als die door zijn grootvader waren aangegaan, en waarbij hij belooft, nimmer iets tegen den Sulthan of zijne opvolgers, landen of onderdanen te zullen ondernemen of doen ondernemen, dat tot eenig nadeel zoude kunnen strekken, tenzij daartoe door de Compagnie speciaal geautoriseerd of gelast zijnde. Terwijl het hof van Soerakarta de beste rust bleef genieten onder de regeering van Pakoe Boewono II, ondervond dat te Djokdjalcarta veel innerlijke stoornis door de verdeeldheid en intrigues der hovelingen, en de bekende wispelturigheid, wreedheid en onrust van den Sulthan Ilamangkoe Boewono II, die tot vele kuiperijen en oneenig- heden aanleiding gaven. Deze Mangkoe Negoro stierf 26 Januari 1835 te Soerakarta.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 504