499 Re oude Sultlian vatte alstoen een verschrik kei ij ken liaat tegen den Rijksbestierder op, aan wiens opstokingen en kuiperijen hij zijn val meende te danken te hebben, en die hem voorts had bedrogen door van zijn zegel misbruik te maken en daardoor oorzaak was geweest van den dood des Sulthans lieveling, den Raden Ronggo. Tengevolge van dezen afstand en den toenmaligen staat der Vors tenlanden, werden op den 6en en 10en Januari 1811 met de beide hoven contracten gesloten, waarbij de tot dusverre aan de vorsten betaalde strandgehlen werden afgeschaft, en voorts eenige landen, waarvan de aanwinst zeer belangrijk was, als de noordelijke uithoek van Kadoe en verscheidene streken nabij SalatigaGrobogan en Blora door de vorsten werden afgestaan, en daarbij eenige bepalingen omtrent het onderhoud der forten en wegen, in beide rijken gelegen, werden vastgesteld. III. Rauwelijks was echter de Maarschalk Daendels naar Europa ver trokken, of de Sulthan maakte gebruik van den verwarden toestand van het Europeesch gezag in die oogenblikken en, zijn zoon van den troon stootende, hernam hij de teugels van het bestuur, hetwelk hij genoodzaakt was geweest af te staanzijn zoon werd weder teruggesteld tot Kroonprins. Deze daad van eigen gezag was eene voorbode van des Sulthans voornemen om zich in zijn aanzien te bevestigen en des noods met geweld staande te houden; en dit verwekte dan ook bij den Kroonprins en den Rijksbestierder niet weinig vrees, dat zij eerlang des Vorsten wraak over het voorgevallene zouden ondervinden. In dezen stand van zaken had de komst van de Engelschen op Java plaats. De Sulthan, vermeenende dat de Gouverneur-Generaal Jans- sens ten aanzien van zijne rechten niet dezelfde gevoelens kon koes teren als de Maarschalk Daendelsof wel wenschende zich verdiens telijk te maken, om zoodoende het voortdurend bezit van het be stuur zijns rijks te verwerven, verschafte tijdens de verdediging van Java tegen de Engelsche troepen de hulpbenden, welke van hem zoo wel als van den Soesoehoenan waren geëischt. Nadat de Britsche wapenen gezegevierd hadden, namen de Engelschen bezit van Java; eene gebeurtenis, waarvan de omstandigheden te wel bekend zijn,

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 508