501 lang zij daartoe gedwongen zijn. Dat zulks echter zelden met op rechtheid vergezeld gaat en alleen een gevolg is hunner mindere macht, kan daaruit weder blijken, dat de Soesoehoenan en de Sulthan zich den toenmaligen verwarden toestand van Java trachtten ten nutte te maken, door ontwerpen te smeden, welke de vernietiging van alle Europeesch gezag op dit eiland ten doel had, bij welke gebeurtenis, uithoofde van hare belangrijkheid, hier een oogenblik zal worden stil gestaan. De Sulthan, die, gelijk boven is gezegd, van het bestuur zijns rijks had moeten afzien, doch dat weder had overweldigd, had nog maar ten deele voldaan aan de verbintenissen, door hem bij het tractaat van 10 Januari 1811 aangegaan, en nam allengs eene houding aan, welke alle kenteekenen van vijandschap droeg en met recht deed voorziendat hij zich weldra onafhankelijk zoude verklaren en zich openlijk tegen het Europeesch gezag zoude verzettenzijne handelingen toonden duidelijkdat hij alle ontzag voor het Europeesch bestuur verzaakte, en zijne aloude eigendunkelijkheid geheel bot vierde; in 't bijzonder mag daarvan als bewijs strekken de wreede behandeling, zijn Eijksbestierder aangedaan. De Hollanclsche Resident P. Engelhardonder wiens bestuur de overweldiging van den troon door den ouden Sulthan had plaats ge vonden, werd vervangen door den Engelschen Resident J. Crawfurd hij had Djokdjakarta nog niet lang verlaten, toen de Sulthan den Rijksbestierder geheel op eigen gezag in den kraton liet ombrengen en in zijne plaats zijn oom Raden Toemenggoeng Sindo Negoroonder den naam van Danoe Bedjosteldedie alzoo de derde Rijksbestierder van Djokdjakarta was. De Resident Crawfurd wilde echter den nieuwen Rijksbestierder niet erkennen, omdat zijn voorganger, die vele diensten aan het Gouvernement had bewezen, zonder des Re sidents voorkennis schandelijk was omgebracht. Eerst drie maanden Er zijn, zoo als gebleken is, twee hooge ambtenaren van dezen tijd, die dezen naam dragen. P. en N. Engelhard. De laatste, Oud Eerste Raad en Directeur-Ge neraal van Ned.-lndië en Oud Gouverneur en Directeur van Java's Noord-Oostkust, is de schrijver van het „Overzigt van den staat der Nederlandsche Oost Indische bezit tingen onder het bestuur van den Gouverneur-Generaal Herman, Willem Daendels, ter betere kennis en waardering van 's mans willekeurig en gewelddadig bewind." 1816,

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 510