502 later, en denkelijk na bevelen van de Hooge Regeering te hebben bekomen, erkende hij den nieuwen Rijksbestierder. De Luitenant-Gouverneur Rafflesdie intusschen bekend was geworden met de ware toedracht der Djokjasche aangelegenheden, alsmede met de redenen der verwijdering van den Pangeran Noto Koesoemo, zond dezen naar Djokjakarta terug, met last om het bestuur van den Sulthan terug te eischen en dat weder op den vorigen voet aan den Kroonprins als Regent te doen overgevenwaaraan de Sulthan evenwel weigerde te voldoen. Hij beging daarenboven wederom eene daad van eigen gezag, door het verbannen van den Raden Toemenggoeng Danoe Koesoemovader van den vermoorden Rijksbestierder, naar Barean, onder Patjitan; doch ook deze Regent werd voor zijn vertrek derwaarts in de mesigit te Djokjakarta op last van den Sulthan gewurgd, uit wraakomdat hij de kwade genius van den Rijksbestierder en den Kroonprins zoude geweest zijn, het geen de Pangeran Noto Koesoemo den Sulthan zou geopenbaard hebben. Een krachtige maatregel, die den trotschen Yorst met klem tot plicht kon biengen, was derhalve noodzakelijk. De Gouverneur Raffles trok dadelijk met eene aanzienlijke macht en met den meesten spoed naar Djokjakartaonmiddelijk stelde de Sulthan zich in staat van tegenweer en bracht zijne macht in den goed versterkten kraton samen; hij toonde door zijn vijandelijk gedrag al dadelijk, het stellig voornemen te hebben, den aanval te wederstaan en zich aan de Britsche heerschappij te onttreken. De nogmaals gedane voorstellen en eischen van den Gouverneur Raffles weigerende op te volgen, A\erd de kraton zonder verwijl door de Engelsche macht, bijge staan door de troepen van den Prang Wedono, stormenderhand en de rebelleerende Sulthan gevangen genomen en, naar Batavia ver bannen, in verzekerde bewaring gezonden. Dit lot was gewis ruim verdiend voor de trotsche, wreede en despotische wijze, waarop hij Zelfs mensclien, van wie men dat niet verwacht, verwarren steeds het Luitenant- Gouverneur-Generaalschap van ons Regeringsreglement met het Luitenant-Gouver neurschap tijdens het Britsch tusschenbestuur op Java. Het Britsch koloniale staats recht kent alleen een Luitenant-Gouverneur. Java werd een dependency van het En- tjelsch gebied in Britsch-Indië, en daarom droeg Raffles den titel van Luitenant-Gou- verneur

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 511