514 ook nog groote beperking in het gebruik van dit materiaal van ge ringe duurzaamheid te weeg te brengen. Het smalle kazernetype is in zijne toepassing voor eene hospitaal zaal, zoowel distributief als constructief, aangegeven op teekening No. 10. De beide volgende waarnemingen zijn de grondslag der veroor deeling van de oude, en der toepassing van de nieuwe constructie: de bamboe is door zijn buisvorm ongeschikt om zonder buiten gewone voorzorgen in allen deele soliede gebinten van meer dan 4 a 5 meter spanning te leveren; boven deze spanning gebruikt de Inlander dan ook steeds houten gebinten de gebruikelijke atapdekking is voor geen behoorlijk onderhoud vatbaar, wanneer hooge daken tot veel geklouter over de, onder den invloed van regen en zon, bros geworden atapbladeren nopen. Door de beperking nu van de gebouwbreedte tot 4 a 5 meter, gepaard aan de vermijding van afdaksgallerijen, waar, door de wand- hoogte tot 3,50 meter beperkt kan blijven, worden gebouwen ver kregen, die op zich zeiven reeds vrij stevig zijn en wier daken geringe hoogte hebben. Worden die gebouwen naast elkander geplaatst en door gemeen- scliapsgangen van gelijke constructie verbonden, dan krijgt het ge- heele blok een zeer vasten stand. Eene zoodanige plaatsing nu is tevens eene voorwaarde voor hun geriefelijk gebruik. In ieder locaal kan natuurlijk slechts ééne rij slaapplaatsen worden gesteldvoor elke eenheid, 't zij compagnie of ziekenzaal, zoude dus eene enkele zaal te lang worden. Twee gebouwen worden nu naast elkander geplaatst en wel op zoo een geringen afstand (3 a 4 meter) dat het in de warme benedenlanden voldoende is, alleen de buitenwanden van het blok gebouwen aan te brengen; de binnenzijden blijven ten bate van ruime toetreding van licht en lucht open. Het geheel krijgt daardoor een vroolijk en huiselijk aanziende door de gebouwen doorloopende breede gemeen schapsgangen leveren wijders eene uitmuntende zitplaats voor de bewoners op. Aan de einden der gebouwen bevinden zich onderofficiers- en andere kamers.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 523