515 Bij kazernes dient eene derde opene loods voor appèlplaats en dagverblijfin koele streken, waar de chambrées geheel ompaggerd, en ramen in den buitenwand geplaatst worden, staat deze loods tus- schen de chambrées in, die haar nu tegen te sterke luchtstroomen beschermen. De hospitaalzalen in Atjeh hebben zeilen en deuren in de buiten- omwanding, ten einde de ventilatie ad libitum te laten, zoolang over dit onderwerp de gevoelens in den boezem van de Geneeskundige dienst meer op woordenrijke theorie dan op zaakkundige onderzoe kingen gegrond en dus verdeeld blijven. De zeilen aan de binnen zijde dienen om, zoo gewenscht, zon of nachtlucht buiten het ge bouwcomplex te houden. Eene plaatsing in de richting van Oost naar "West is voor dit gebouw type, zoowel voor afwering der zonnestralen van de langsche bamboe zen wanden, als voor de toetreding er van op de binnenpleintjes raadzaam die binnenpleintjes blijven hunne grashuid behouden. Dewijl goten tot misbruik uitnoodigeu, wordt rondom het gebouwcomplex een greppel, aansluitende aan de algemeene afwateringsmiddelen, gegraven. De vloeren dienen 20 a 30 cM. boven het maaiveld welks algemeene helling zij overigens volgen kunnen verheven te zijn; klei, grint en gewone of escozijnsche tegelvloeren zijn de meest ge bruikelijke; de Geneeskundige dienst deed slechts in enkele zalen die voor besmettelijke zieken en gewonden escozijnsche vloeren leggen; de bedekking, na bandjirs, van vochtige vloeren met vilt en carton-cuir gaf geene bevredigende uitkomsten. De gebinten dezer gebouwen kunnen tot de grootste eenvoudig heid worden teruggebracht en met de gewone bindmiddelen volstaan; zijn de gebouwen zeer aan wind blootgesteld of worden ze oud, dan kunnen hier en daar zonder hinder nog middenstijlen met kruis- schoren naar den kribwand worden geplaatst. Ingeval voor een gedeelte van het geraamte kajoe kassows worden gebruikt, treden lange draadnagels in de plaats der bindmiddelen. De dakbedekking zal in den regel atap moeten zijndubbele kadjangmatten, asphalt-vilt en carton-cuir worden slechts tijdelijk toegepast als noodhulp of om spoedig gereed te zijn; voor het vilt en het dakleder moeten de gebouwen wat hooger genomen worden

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 524