518 h. een baree of ketting voor de twee voorpooten van den olifant; i. een kumass of ketting, waarmede de olifant aan een zwaar, in den grond geslagen stuk liout vastgelegd wordt; Je. een bundun of ijzeren ketting van 15 voet lengte, met schalmen van 2j Engelsche duim lengte en i Engelsche duim middellijn; de bundun wordt gebruikt tot het vastleggen der achterpooten van den olifant l. een ketting, welke dienen moet, geslagen te worden om de voor pooten van boosaardige olifanten, ten einde het loswerken van vast gebonden olifanten te beletten; m. een touw, van 153 voet lang, 1 Engelsche duim dik en 25 zwaar, vervaardigd van hennep. 4° Zes photogrammen, voorstellende a. een draagstoel, bepakt met zes munitiekistjes voor het Britseh-In disch getrokken vóórlaadgeschut van 7 jg; b. een draagstoel, bepakt met het kanon van 7 jg met affuit c. een draagstoel, bepakt met verschillende gereedschappen, houtskool voor de smidse, enz. d. een draagstoel, bepakt met reserveaffuit, enz. 5° Acht teekeningenhet harnachement van een olifant voorstellende. 6° Drie teekeningen, voorstellende draagtoestellen voor olifanten, als: a. voor munitiekistjes; b. voor transport van verschillende goederen; en c. voor transport van geschut met affuiten. Deze gegevens waren echter onvoldoende om een goed oordeel te kun nen vellen over de uitvoerbaarheid van het denkbeeld om ook in Neder- landsch-Indië den olifant als transportmiddel te gebruikenmaar men liet zich daardoor niet afschrikken. Dit stond vast, als Sumatra het land der olifanten is, waarom zou men dan voor het transportwezen op Suma tra den olifant niet even goed kunnen gebruiken voor het doel, waarmede het dier in Britsch-Indië gebezigd wordt Er werden dus nadere gegevens verzocht, meer inlichtingen genomen en eindelijk olifanten met toebe- hooren aangekocht en naar Olehleh overgevoerd, om daarmede proeven te nemen in Atjeh. Thans zijn die olifanten in Atjelien wij hopen er voor ons militair transportwezen het beste van. Details omtrent deze olifanten, hunne geleiders, hun tuig, voeder, enz., en de bestede prijzen en gemaakte onkosten per olifant zijn ons nog onbekend. Wellicht zijn we later in staat, omtrent de gedane proeven het een en ander mede te deelen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 527