- 522 gaangeeft de voorafgaande overeenkomst van partijen aan den in twee gevecht gepleegden doodslag of verwonding evenzeer een "bijzonder karak ter als aan den doodslag op verzoek des verslagenen of aan de hulp hij zelfmoord (art. 324, 325). Dat bijzonder karakter blijkt bovendien uit de onraadzaamheid om bij tweegevecht de gewone regelen van provocatie toe te passen. De toepassing der gewone bepalingen omtrent moorddoodslag en ver wonding, alleen mogelijk bij een wetboek, dat, zoo als de Code Pénal, bij die bepalingen het oogmerk van den dader buiten rekening laatis bovendien in de practijk niet alleen onvoldoende gebleken om de dwa ling omtrent het rechtmatige en zedelijk geoorloofde van het tweegevecht uit te roeienmaar strekt veeleer om haar te bestendigen. De gelijk stellingen van handelingen van zoo verschillenden aard schokt het rechts gevoel en leidt er toe, dat de gevolgen verijdeld worden door niet-ver volging of ruime toepassing van verzachtende omstandigheden of van het recht van gratie, waarin het vooroordeel omtrent het zedelijk geoorloofde van het tweegevecht voedsel vindt. De straffeloosheiddie in dat stelsel eigen is aan alle handelingendie het tweegevecht vergezellenvoor zooverre daarop niet minstens eene ver wonding volgt, is evenmin te rechtvaardigen. Herstel van een nadeel, van eene ware of vermeende krenking ten doel hebbende door eigen han deling en door gewelddadige middelentast het tweegevechtafgescheiden van de gevolgen, reeds op zich zelf de maatschappelijke orde aan, die eigenmachtig herstel door gewelddadige middelen wraakt. Het is eene bevordering van eigen richting, die in een beschaafden staat en bij ge vestigde en regelmatig werkende rechtsorganen krachtig moet worden te gengegaan ook daarwaar partijen ongedeerd het terrein verlaten en vrijwillig of gedwongen de gevolgen van hunne eigenmachtige inbreuk op de openbare orde, op den rechtsvrede ontgaan. Zelfs handelingen, die anders zonder bezwaar buiten het gebied der strafwet zouden kunnen ge laten worden, verkrijgen ten gevolge van het bestaande vooroordeel een bijzonder karakter, oefenen op de vrije wilsbepaling eene soort van dwang uit, die in zeer vele gevallen de eenige aanleiding tot het tweegevecht isen waartegen de strafwet bescherming moet verleenen. Zijdie zich opzettelijk tot werktuigen van dien dwang maken, het bestaande voor oordeel misbruiken ten nadeele van hem, die weigert het misdrijf te ple- Es giebt nichts Unweiseres, als das Duell mit Mord und Todtsehlag auf gleiehe Linie zu stellen. Berner.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 531