527 Hetzelfde geldt evenzeer van liet duel, als alleen lichamelijk leed of letsel daarvan het gevolg is. Al waren dus de bezwaren tegen het maken van het duel tot een delictum sui generis juist, dan nog zou men nimmer de zaak kunnen laten gelijk zij thans is; en zelfs al zou men de moeilijkheden, door het Fransche Hof van Cassatie aangeduid, het bestaan van coïncidentie van opzet en coïncidentie van noodweer kunnen overwinnen, dan nog zou deze bedenking overblijven, dat men alleen de straffen op misdrijven tegen het leven en mishandeling gesteld, op het duel zou kunnen toepassenmaar de straffen zijn ongeëvenredigd aan het feit. Duellisten kuunen niet met moordenaars en hen, die mishandeling plegen, worden gelijk gesteld. Het duel blijft niettemin in elk geval een strafbaar feit en kan dus nooit het karakter hebben van waardigheid of fatsoenlijkheid. Juist de strafbaarheid als zelfstandig misdrijf zal de vervolging echter mogelijk en zekerder maken dan thans, nu menigmalen wegens de gedwongen toepassing van de bepa lingen, moord en mishandeling betreffende, met het duel de hand is gelicht. Het beroep op de militaire practijk kan zeker geen argument zijn voor de bestendiging van den bestaanden toestand. Te eerder, wanneer het duel als delictum sui generis is strafbaar gesteld, kan tegen moedwillige overtreding van eene uitdrukkelijke bepaling der strafwet van wege de militaire autoriteit worden gewaakt. Een lid der Commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer was ten aanzien van het duel het door den Raad van State uitgebracht advies toegedaan, namelijk om het tweegevecht alleen dan te straffen, indien het duel heeft plaats gehad. De rechtsgrond der niet strafbaarheid van de uitdaging met niet gevolgd duel is de algemeene niet strafbaarheid van een voorstel tot misdrijf, waaraan geen gevolg is gegeven. Anders zou a fortiori ook een voorstel tot diefstal strafbaar moeten zijn. Daartegen werd opgemerkt, dat, juist omdat het duel een eigenaardig, niet met moord te verwisselen misdrijf is, de eigenaardigheid van dit feit niet moet uit het oog worden verloren, en dat men dus, als men eigen richting te keer wil gaan, ook dengene straffen moet, die een ander, door maatschappelijke vooroordeelen gebonden, zedelijk dwingt, het middel van eigen richting aan te grijpen. Nog twee andere opmerkingen verdienen vermelding. De zware straf baarheid van het tweegevecht, werd gezegd, in verband met de stelling der Regeering, dat de eer meer is dan het leven, brengt noodwendig B. v. door de instelling der eereqerichten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 536