BOEKBESCHOUWING. Yijfde en zesde bijvoegsel van den Instruc tie-Inventaris voor de Artillerie der Land macht in Hederlandscli-Oost-Indië, Batavia Landsdrukkerij 1880. Het 5e bijvoegsel, bij Algemeene Order N° 38 van dit jaar ingevoerd, dient voornamelijk ter aanvulling, wijziging en verbetering der Inleiding en de hoofdstukken I t/m VI en X, en het 6e bijvoegsel, ingevoerd bij Algemeene Order N° 39 van dit jaar, voornamelijk ter aanvulling, wijziging en verbetering van de hoofdstukken VII en VIII van den Instructie-Inven taris, hoewel ook de hoofdstukken IV, VI, IX en XI daarin even worden behandeld. De verschijning van het 63 onmiddelijk na het 5e bijvoegsel, zoodanig, dat aan de officieren van de Artillerie de verstrekking van beide bijvoeg sels tegelijkertijd plaats vond, doet het vermoeden ontstaan, dat de invoe ring van het 6e bijvoegsel urgent was. Hoewel het spoedig en volle dig bijwerken van een hoofdstuk als dat van „buskruit on ernstvuur- werken" van groot nut is, mag echter betwijfeld worden, of die urgentie zóó groot was, dat niet eenige dagen meer aan de correctie voor dit bij voegsel had kunnen worden besteed, ter voorkoming van onjuistheden daarin, als op bladz. 4, 6, 11, 30, 38, enz., gevonden worden bij het be palen van den regel of de bladzijde van den Inventaris, waarin wijzi gingen moeten gebracht worden, en op bladz. 2, 3, 13, enz., waar de uit te knippen regels niet overeenkomen met de door deze in den Inven taris in te nemen plaatsen. Zulke onnauwkeurigheden veroorzaken fouten in den bijgewerkten Inventaris en dragen niet bij tot verhooging der belangstelling in het, toch reeds voor velen zoo weinig bekoorlijke, inplakken van zulke bij voegsels. Wij zullen over andere fouten niet spreken. Wij vragen echterzouden de bijvoegsels ook niet wat minder lijvig kunnen worden, alvorens zij worden ingevoerd. Wel zal hun aantal dan vermeerde ren, maar de laatste wijzigingen in het materieel zijn dan eerder algemeen

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 547