- 539 bekend, en liet vervelende inplakken houdt dan niet dagen achtereen aan. Eene andere vraag, door velen reeds gedaan, maar nog niet opgelost, is Welke is de leidende gedachte hij het aanhoudend vermeerderen der plaats bepalingen voor de keuringsmerken bij elk bijvoegsel, niettegenstaande daaromtrent reeds een duidelijk en goed voorschrift te vinden is op bladz. 61 van het IIe hoofdstuk van den Inclischen Instructie-Inventaris. K. De voorschriften op de aanbestedingen in Nederlandsch-lndiëbijeengezameld en in zakelijke orde gerangschikt, ten dienste van aanbesteders en belanghebbenden, door A. E Windeel, onder-intendant der 2e klasse bij het Ned.-Ind. leger. Tweede, herziene druk. Bijgewerkt tot 1 Mei 1880. BataviaW, Bruining Co. 1880. Met recht kon de schrijver dezer verzameling zeggen, dat de wijze, waarop de sedert 1870 voor het houden der aanbestedingen van werken, leverantiën en transporten ten behoeve van 's lands dienst in Nederlansch- Indië gearresteerde nieuwe regelen in den reglementairen vorm gegoten werden, niet bijdraagt om het raadplegen dier regelen gemakkelijk te maken. Zullen we daarover onze verwondering te kennen geven Och, neen. We hebben op een gebied dat we gerust ons Indisch adminis tratief labyrinth kunnen noemen in strijd met de beginselen van een voud en duidelijkheid, beknoptheid en zakelijkheid, zóó veel gezien, dat, op dit gebied althans, niets ons meer kan verbazen. De ontwerper dezer bepalingen, allen op aanbestedingen of uitbestedin gen betrekking hebbende, verdeelde haar ina. een reglement op het houden der aanbestedingen, en b. ambtelijke voorschriften, in acht te nemen bij de toepassing van dat reglement. Tal van nieuwe voorschriften of wijzigingen op de eenmaal vastgestelde zijn in de laatste tien jaren er bij gekomen en verspreid in Staats- en Bijbladen, Algemeene en Administratie-orders. Dat de schrijver in 1875 een nuttigen arbeid verrichtte, toen hij, zich van den gouvernementeelen vorm van bepalingen maken loswerkende, eene proeve leverde, hoe de voorschriften op de aanbestedingen op de eenvoudigste wijze bijeen te zamelen, het gemakkelijkst te raadplegen en het best te onthouden zijn, zal niemand kunnen ontkennen. Dat er vijf jaren later op dit gebied vele wijzigingen waren gemaakt, kon iedereen verwachten, Maar niet iedereen was er van overtuigd, dat

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 548