547 De dienst der Intendance, omvat speciaal: de administratieve inspec tiën, de ordonnanceering van alle uitgaven voor het leger, dus ook die voor alle andere takken van dienst; de verificatie van de geldelijke en materieele verantwoordingen der verschillende administrateurs van garnizoenen, corpsen, magazijnen en hospitalen, zoomede die van alle overige personen van alle wapens en diensten, die met geldelijk beheei zijn belast; de begrooting van het leger; de verrekeningen met andere departementen van algemeen bestuur, de verevening van alle v 01 delingen op het Departement van Oorlog, de behandeling van alle lekesten en kwestiën van geldelijken aard; de voorziening door uit besteding, aankoop of aanmaak in Indiëdoor ontbieding uit Neder land of aankoop in Australiëvan de artikelen van kleeding, uitrus ting, kazerneering, voeding, enz., enz. Te velde zorgt zij voor het oplichten van vivresmagazijnen, ambulances, transportparken en in het algemeen voor alles wat de verpleging der troepen betreft. Het bovenstaande is slechts een overzichthet zoude ons te ver leiden, in meer details te treden. Wanneer men evenwel bedenkt, dat nagenoeg alles wat niet tot het beheer van het personeel van het leger, de oefening der troepen, de inwendige en garnizoensdiensten, de militaire rechtspleging, dan wel tot het technische gedeelte van de Genie en Artillerie, van den Generalen staf en de Geneeskundige dienst behoort, geheel of gedeel telijk de Militaire administratie aangaat, en dat bijna alles wat bij het leger tot stand komt, hetzij organisatiën, verbetering van toe standen of regelingen van allerlei aard, geld kost dan wel bezuini ging oplevert, en derhalve schier in alle aangelegenheden, betreffende het leger, de Administratie - als beheerderes van de financiën der krijgsmacht moet worden bemoeid; dat die dienst moet zorgen, dat orde en zuinigheid in het gebruik van geld en materieel betracht en verwaarloozing of verspilling tegengegaan wordt; dat bij de regle mentaire verstrekkingen aan den militair, ook de belangen van den Staat worden behartigddan zal men mij wel willen toegeven, dat de werkkring der Militaire administratie, en speciaal die der Inten dance, zeer omvangrijk is. De dienst der Indische Intendance vereischt dan ook eene veelzijdige kennis in algemeenen zin en meer bepaaldelijk die van de gewoonten,

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 556