548 levenswijze en behoeften van den Indischen militair. Kan zij niet oordee- len over al hetgeen ten behoeve van het leger moet worden verstrekt, is zij onbekend met de eigenlijke inrichting van het leger in alle details, en weet zij geene middelen te beramen om onder alle om standigheden in de behoeften te voorzien, dan blijft zij beneden hare roeping, en worden de belangen van den Staat en die van den militair beiden in de waagschaal gesteld. In zekeren zin is de werkkring der Administratie bij een leger als het onze, verspreid over een uitgestrekt gebied, ver van het moe derland, veel moeilijker dan die bij een leger als het Nederlandsche. Waar de Nederlandsche Militaire administratie bijna uitsluitend be hoeft te zorgen voor de voorzieningen in geval van verdediging van het vaderland, en de middelen daartoe bij de hand of gemakkelijk te verkrijgen zijn, en het in Europazelfs in oorlogstijd, niet ontbreekt aan eene uitgebreide concurrentie, die, tuk op winst, geene hinder palen kent om leveringen naar behooren te volvoeren, moet de Inten dance in Indië voor alles zorgen. Zij moet uit Europa bijna alle hoofdartikelen ontbieden. Zij moet zorgendat hare magazijnen ruim en reeds lang te voren voorzien zijn van de tallooze artikelen, welke tot de uitrusting der troepen, ziekeninrichtingen en van overzeesche expeditiën noodig zijn. Zij moet bedacht zijn op eene mogelijke stremming der communicatie met het moederland en dient dus bekend te wezen met alle hulpmiddelenwelke Indië zelf bezit, om bij elke eventualiteit dadelijk de surrogaten te vinden, welke de niet voorhan den zijnde of voor het oogenblik onmogelijk aan te voeren artikelen kunnen vervangen. Het vorenstaande zij voldoende om te doen uitkomen, hoezeer men zich vergist door te denken [en daar zijn er velen in het leger, die zoo denken] dat een intendance-bureau eigenlijk niet veel meer is dan een bureau van controle en verificatie, eene soort Rekenkamer in het klein. Laat ons nu om tot ons onderwerp terug te komen nagaan in hoever de organisatie en de aanvulling van het corps officieren dei- Militaire administratie genoegzame waarborgen oplevert om aan zijne veelvuldige verplichtingen te voldoen. Hoewel in beginsel de aanvulling van dat corps plaats heeft door

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 557