550 - lijker examens genoegzame waarborgen aan voor de behoorlijke ver vulling der betrekkingen bij de Militaire administratie, mits bet on derwijs gunstig zij en door bevoegde leeraren plaats bebbe, en er verder op worde gelet, dat de élèves goede intelleetueele vermogens bezitten en bet cijfersysteem bij bet reglement van orde voor het officiersexa men gewijzigd worde. Het examen omvat, behalve de gewone eiscben van reken-, stel- en meetkunde, driehoeksmeting, geschiedenis en aardrijkskunde, natuur kunde, teekenen en militaire wetten, Nederlandsche en Fransche talen a. Grondige en volledige theoretische en practisch toegepaste ken nis der verschillende bepalingen en voorschriften van admi nistratieven aard, waaronder behalve de militaire administratieve reglementen en instruct iënook de comptabiliteitswet met de daaruit voortgevloeide verordeningen, zoomede de instructie en verdere bepalingen voor de onderintendanten. b. Algemeene kennis van het Staatsblad en het Bijblad op het Staatsblad van Nederlcindsch-Indië en van de Algemeene or ders voor het Indische leger. c. Het boekhouden. Algemeene kennis der voornaamste wet telijke bepalingen aangaande de koopmansboekenvan de me thode van het enkel en van het dubbel of Italiaansch boek houden, van de inrichting en het gebruik der voornaamste hoofd- boeken: memoriaal, journaal, grootboek; van het opmaken van de balans; van eenige der voornaamste berekeningen, wel ke bij het inschrijven in de boeken te pas komen. d. Technologie en warenkennis. Bekendheid met de wijze van verkrijging en aanwending van katoenen en wollen stoffen; de lederbereiding; de voornaamste brandstoffen en de wijze van verkoling; de broodbereiding; de bereiding van geestrijke vochten in 't algemeen; de kennis der voor den militair be langrijke handelswaren uit het dieren-, planten- en delfstoffenrijk, met betrekking tot oorsprongeigenschappen, kenteekenen, be- standdeelen, vervalschingenherkenningsmiddelen en gebruik. Regels, welke moeten worden in acht genomen bij de oplegging) verpakking en verscheping van de bij het leger gebezigde voe dingsmiddelenkleedingstukken en andere artikelen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 559