46 6n de beveiliging als operatiebasis hunne aandacht op het slechts aan matige deining onderworpen strand bewesten de Koewala Tjangkoel gevestigd en mochten dus dit materieel voor eene flinke gemeenschap met den Kraton voldoende achten. Gedeeltelijk kwam dit materieel nog voor het vertrek der expeditie aan en werd het alzoo dadelijk medegenomenhet overige gedeelte volgde later, maar kwam ook tijdig genoeg te Atjeh aan. De tramway heeft tijdens de tweede expeditie en ook later groote diensten bewezen. Al spoedig begon men eene lijn van cc. 300 M. lengte te leggen langs het zeestrandvan af deten westen der riviermonding gelegen plaatswaar de goederen aan wal werden gebrachttot aan de afscheep- plaats in de Atjeh-rivier. Ka de inneming van den Kraton werd langs den linker rivieroever een tramway aangelegdvan af het landings- punt van vlotten en sloepen bij Penajoeng tot in den Kratondeze tramway was cc. 2f KM. lang en gaf gelegenheid om dagelijks 20.000 KG. goederen op te voeren. De trekpaarden der batterijen Artillerie werden hiervoor gebezigd. Alleen door de aanwezigheid van den tram way kon de vestiging te Kotta-Badja en de proviandeering daarvan in tijds gereed komen; zonder tramway ware dit onmogelijk geweest, want hij ver ving 400 koelies, welke men voor dat werk niet had kunnen afzonderen. Na de opstelling van een houten zeehoofd te Oleh-leh werd een gedeelte van het materieel derwaarts overgebracht tot vereeniging van het zeehoofd met de verschillende lands- en particuliere magazijnen en met de aanlegplaats der rivier-prauwvloot aan de lagune. Yoor gebruik te velde werd uit den aard der zaak een licht en gemakkelijk te vervoeren materieel gekozen. Toen evenwel de permanente vestiging te Atjehzij het dan al tijdelijkvoortdurend uitbreidingenzoowel in personeel als in materieel onderging, ongewoon in de geschiedenis der Indische oorlogvoering, moest deze tramway wel onvoldoende worden voor de gemeenschap met de hoofdvestiging en is zij spoedig door den aanleg van een stoomspoorweg tusschen Oleh-leh en Kotta-Badja grootendeels in on bruik geraakt. Thans volge een kort overzicht van de inrichting van CooFs tramway- materieel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 55