551 e. Staathuishoudkunde en statistiek. Een duidelijk begrip van de staathuishoudkunde in het algemeen; van de leer van den ar beid, van waarde en prijs, van eigendom en kapitaalvan de hulpmiddelen der voortbrenging en de hinderpalen, welke daar aan in den weg staanvan de betrekking van den staat tot arbeid en nijverheid; van het munt-, krediet- en bankwezen. Een duidelijk begrip van den aard en de strekking der statistiek en van de wijze van statistische gegevens te verzamelen en mede te deelénkennis van eenige voorname statistische gegevens ten aanzien van de Nederlandsch-Indische koloniënvooral van Java, Sumatra en Banlca. Het is te betreuren, dat vau de Militaire school te Meester-Corne lls tegenwoordig zoo weinig Luitenants-kwartiermeester worden ge trokken. Iemand, die in al de bovenstaande vakken een goed exa men heeft afgelegd, mag worden gerekend, goede geestvermogens te bezitten en genoegzame algemeene kennis te hebben opgedaan om zich later verder voor zijn werkkring te bekwamen. De tegenwoordige organisatie van de Militaire school laat echter geen voldoend aantal plaatsen voor de Militaire administratie toe. Yan de 120 élèves kunnen 15 voor dat dienstvak bestemd zijn. De zen over den driejarigen cursus verdeelende, zouden gemiddeld jaar lijks hoogstens 5 Luitenants-kwartiermeester kunnen worden verkre gen. Het is er evenwel ver van af, dat dit cijfer wordt bereikt, ter wijl gemiddeld jaarlijks 12 luitenants-plaatsen openvallen. Bij de tegenwoordige plannen van hervorming dezer inrichting, waar bij het aantal élèves volgens het „Koloniaal verslag" van 1879 aan merkelijk zoude worden gereduceerd, zoude het aantal officieren, dat op die wijze voor de Militaire administratie wordt verkregennog kleiner dan thans worden. Tenzij dat andere maatregelen worden genomen tot verkrijging van wetenschappelijk ontwikkelde jonge menschenb. v. door opleiding aan de Koninklijke Militaire Academie waarover later geloof ik niet, dat het goed zoude zijnhet aantal élèves voor de Militaire administratie bij de Militaire school te Meester-Cornells te verminderen; want als de opleiding bij die inrichting naar eiscli geschiedt, en de officiers- examens streng worden afgenomenheeft men ten minste eenige waar-

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 560