552 borgen, dat in het corps officieren der Militaire administratie elementen zullen worden aangetroffen tot vervulling der betrokking van militair Intendant. Ik wil daarom niet bewerendat onder de officierendie dat corps op andere wijzen hebben gecompleteerd, geene stof wordt gevonden om de intendance-plaatsen te vervullen; doch zekerheid voor de toekomst mist men dienaangaande geheel. Men dient niet te vergeten, dat de eischen, die men vijftien of twintig jaren geleden aan de intendance-officieren stelde, sedert aan merkelijk moeilijker zijn geworden. De Fransdie Generaal Bardin schreef nopens de opleiding voor de Intendance het volgende: „L'importance des fonctions des Intendants exige que leur education ait été forteet que leur instruction soit consommée. En envisageant surtout ici les relations avec les troupesil faut qu'ils possèdent le savoir pratique du jeu de l'administration intérieure. II faut que l'intendant soit doueé d'un esprit assez méthodique, assez lumineuxpour descendre avec fruit dans les laborieuses explora tions de la statistiquo des pays a administreril faut qu'il soit en état de stipuler en forme réguliere des obligations contractuelles, d'inter- préter les dispositions des anciens contrats ou marches et de résoudre les difficultés élevées par les corpsleurs débiteursleurs créanciers il faut que les chefs d'Intendance puissent concourir a certaines opé- rations judiciairesaux delibérations prises dans les conseils du champ de bataille ou de la forteresse assiégée." Bijna gelijktijdig heeft men in Nederland en in Nederlandsch-Indië ingezien, dat van de militaire Intendanten meer wetenschappelijke ken nis moest worden gevorderd dan tot dusver had plaats gehad. Dit blijktwat het Indische leger betreftuit het in den aanhef van dit opstel aangehaalde uit het „Koloniaal verslag" over 1870. In Ne derland is destijds deze zaak al aanstonds geregeld, blijkens de dispo sitie van den Minister van Oorlog van 6 Mei 1870, waarvan het begin luidt: „Het hoog gewicht, dat er in is gelegen om het corps der militaire intendanten voortdurend te doen bestaan uit officierenvan wie het met grond is te verwachtendat zij hunne zoo veel omvattende dienst-

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 561