553 betrekking, zoowel in tijd van vrede als in dien van oorlog, naar eisch zullen kunnen verrichten, heeft er toe geleid, dat ik aan Z. M. den Koning heb voorgesteld, dat voortaan de officieren, die tot de vervulling van de betrekking van militairen onderintendant der 2e klasse in aanmerking komendaartoe niet zullen worden bestemd dan na vooraf, bij een af te leggen examen, blijken van de noodige be kwaamheden voor die betrekking te hebben gegeven." In verband met de schoone vooruitzichten, die daarbij aan de l6 Luitenants-kwartiermeester van het Nederlandsclie leger werden ge opend [men behoefde slechts 8 jaren als Luitenant te hebben gediend om tot het examen voor onderintendant 2e klasse te worden toege laten] hebben onderscheidenen hunner zich beijverd, de voor het exa men gevorderde kennis te bekomen. Hetzij echter, dat men vreesde, dat die eigen studie, zonder opleiding en bij gemis aan voldoende leermiddelengeene waarborgen gaf voor de degelijkheid van de ver kregen kennishetzij om andere redenennadat bovengenoemd sys teem van aanvulling der plaatsen van onderintendant 2C klasse eenige jaren had gewerkt, werd het weder losgelaten en tevens een aan de Krijgsschool voor officieren verbonden speciale cursus voor de In tendance opgericht. Zooals boven reeds is gezegdbestond het plan om dien cursus tevens dienstbaar te maken voor de Indische officieren der Militaire administratie, en werd bij Algemeene order N° 23 van 1880 het pro gramma van het toelatingsexamen tot dien cursus bekend gemaakt. Daarbij zijn de volgende eischen gesteld: 1° Natuurkunde. Algemeene eigenschappen der lichamen en krach ten werking der zwaartekrachtdynamometersevenwicht van zware lichamen en vochtendichtheid en soortelijk gewichtwaterpers, hy drostatische weging, areometers, luchtdrukwet van Mariottemano meters luchtpompen perspompenduikerklokpompenbrandspui ten hevelbarometersmededeeling en voortplanting van warmte uitzetting, thermometers, soortelijke en gebonden warmte, eigenschap pen van dampen, hygrometers, toepassing van het gebruik van wa terdamp op stoomwerktuigen. 2° Scheikunde. Onderscheid tusschen physische en chemische ver schijnselen, scheikundige verbinding en ontleding, wetten van Dal-

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 562