557 niet geringe uitgaven, er zich weinig aan gelegen laten liggen, zich voor dat examen te bekwamen, daar zij bij betoonden dienstijver en geschiktheid voor hunne betrekking, toch op hunne beurt voor eene plaatsing bij de Intendance in aanmerking moeten komen. En nu de intendance-cursus zelf. Het onderwijs aan dien cursus betreft: a. de natuurkunde, b. scheikunde 0. kennis van grondstoffen en waren, d. landsverdediging in hoofdtrekken, e. legerverplegingde legeruitrusting en het legerbeheer, f. intendancedienst g. oorlogspolitiek en de oorlogsgebruiken h. het militair gebruik van spoorwegen en telegraphen, 1. de militaire aardrijkskunde en statistiek, j. de FranscheHoogduitsche en Engelsche talen, en k. het paardrijden. De vakken, d. landsverdediging, e. verpleging, uitrusting en beheer van een leger, f. intendancedienst, g. oorlogspolitiek en gebruiken, i. aardrijkskunde en statistiekworden, zooals bijna van zelf spreekt, uitsluitend behandeld met het oog op Europeesclie en speciaal Neder- landsche toestanden. Yoor den Indisclien Intendant zijn ze, met uitzondering van de vakken e. en waarvan algemeene kennis ook voor hem wordt vereischt, van twijfelachtig nut, en de tijd die aan de overige vakken d. g. en i. wordt besteed, zal beter worden gebruikt tot onderwijs in de verpleging, de uitrusting en het beheer van een leger in koloniën, speciaal van dat in onze koloniënvoornamelijk de uit rusting van overzeesche expeditiën, in de Indische intendancedienst, de land- en volkenkunde en statistiek van deze gewesten. Yoorts zoude het bijwonen der lessen in de Engelsche taal voor de Indi sche officieren verplichtend moeten worden gesteld. De kennis van het Engelsch komt den Indisclien Intendant zeer te pas. Bovendien wor den tweeonzes inziens voornameleervakken in den boven bedoel den intendance-cursus gemist. Het eerste is eene voor den militairen Intendant zeer noodzakelijke wetenschapn. 1. de kennis van het burgerlijk wetboek en van het wetboek van koophandel. De Inten-

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 564