558 dance sluit contracten voor leveringen als anderszinsvoor den huur van gehouwen, van pakhuizen, bureaux, enz., van transport- en zie- kenschepenenzzij stelt de daarvoor strekkende voorwaarden op zorgt voor de naleving daarvan, vervolgt gerechtelijk de contractan ten, die hunne verplichtingen niet nakomen en neemt maatregelen in geval van faillissement en onder curateele stelling van aannemers. Yoor een en ander moet zij de wettelijke bepalingen kennen omtrent verbintenissen, huur en verhuur, lastgeving, borgtocht, maatschap of vennootschap, enz. Zij moet zorgen voor de invordering van pretentiën, den lande aankomende, en dient daarom o. a. de wettelijke voorschriften nopens de rangorde der bevoorrechte schulden te weten evenzoo die, handelende over de verjaring van schuldvorderingen. Toorts moet zij de wetsbepalingen kennen omtrent wisselbrieven, char- tepartijen, cognossementen, ontvangst en onderzoek van uiterlijk of innerlijk beschadigde goederenomtrent zeeprotestenalgemeene en particuliere avarijen, assurantiën, gevallen van overmacht, enz. Eene enkele begane vergissing in de voorgeschreven formaliteiten, eene onvolledige of onduidelijke contractsvoorwaarde kan aan den Staat groote verliezen berokkenen. Arbitraire handelingen gewoonlijk een gevolg van onkunde kunnen den lande in processen wikkelen. Het tweede leervak, dat ik in overweging zoude wenschen te geven, is de staathuishoudkunde, niet zoozeer omdat de kennis daarvan bepaald onvermijdelijk is voor de uitoefening van de dienst der In tendance, als wel omdat die wetenschap onontbeerlijk is voor hen, die onder de beschaafde en ontwikkelde mannen moeten kunnen gerekend worden. Zoo als ik hierboven aantoonde, zal het echter weinig baten, in dien jaarlijks een of twee der Indische administratie-officieren bij den intendance-cursus worden opgeleid. Toor het Nederlandsc.he leger schijnt die cursus voldoende; men telt aldaar volgens formatie slechts acht onderintendanten 2° klasse, doch hier te lande, waar ten gevolge van de uitgestrektheid van het gebied, elf administratieve afdeelingen bestaanterwijl de meerdere werkzaamheden der Inten danten in Indië een grooter aantal officieren bij die dienst vorderen, en men steeds Intendanten beschikbaar moet hebben voor mogelijke

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 565