560 trekking kan Worden geroepen, noodig, dat hij uit de practijk het raderwerk der legeradniinistratie heeft leeren kennende administratie der corpsen, garnizoenen, magazijnen en hospitalen heeft gadegeslagen en zien contröleeren en eenige ervaring in Indié heeft opgedaan, alvorens met vrucht partij te trekken van de lessen aan een jintendance- cursus, en zal het naar onze meening tot volkomene opleiding der Luitenants-intendant noodig zijnhen na eenige jaren Indische dienst een zoodanigen cursus te doen doorloopen, onder de speciale leiding van een Indisch intendance-officier. Hoewel er veel voor te zeggen zoude zijn, dien cursus in Indië zelf op te richtenzoo kan het niet worden ontkend, dat geboren Europeanen maar zelden de noodige opgewektheid gevoelen tot gezette studie in een afmattend klimaat als het Indischeen zoude het uit dien hoofde overweging verdienen om de van de Koninklijke Militaire Academie afkomstige 2e Luitenants-intendant na 4 of 5 jaar werkelijke Indische dienstden intendance cursus in Nederland te doen bij wonen. Te eerder zoude hiertoe kunnen worden besloten, nu het plan tot rijpheid schijnt te komen om een Indisch stafofficier aan de Neder- landsclie Krijgsschool te verbinden. Aan dien officier benevens aan den voren bedoelden officier der Indische Intendance zoude het onderwijs kunnen worden opgedragen in die vakkenwelke niet aan de Neder- landsche inrichting worden onderwezen, doch speciaal voor de Indische Intendance worden vereischt. Het komt ons voor, dat de bovenbedoelde reorganisatie van het corps Kwartiermeesters en de Intendance er niet toe mag leiden om den Kwartiermeester geheel den pas af te snijden, te eeniger tijd bij de Intendance te worden overgeplaatst. Aan hen, die door dienstijver en geschiktheid uitmunten, zoude de gelegenheid moeten worden ge geven, zich voor het toelatingsexamen tot den intendance-cursus te bekwamen, om verder bij die inrichting te worden opgeleid. Dit zelfde vooruitzicht zoude men kunnen openen aan uitstekend gesig naleerde Luitenants der verschillende wapens van het leger; een en ander ook Yoor het geval, dat er geen genoegzaam aantal Luite nants-intendant van de Koninklijke Militaire Academie werd ver kregen, zoomede indien sommigen hunner in Indië dan wel later gedurende de opleiding aan den intendance-cursus niet voldeden

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 567