47 De railsvan den vorm als in de teekening is aangegevenzijn op afstand van 3 Eng. voeten voorzien van daaraan vastgeklonken draag platen, uit hoekijzer van 4 op I j- Eng. duim bestaande. Op één der uiteinden van eiken rail steken deze draagplaten de helft harer lengte buiten den rail uit, ten einde als sponning en steun te dienen voor den volgenden rail. Om het opwippen van den rail te voorkomen, is deze aan weerszijden van uitstekende ribben voorzien, welke onder de draagplaten grijpen. Hieruit volgtdat de bevestiging der rails eenvoudig geschiedt door- ze in elkander te schuivenzoodat alle omslag vermeden is. Dwarsliggers worden bij dezen tramway niet bezigdter vermeer dering van den tegenstand tegen uitwijking wordt daarentegen de rail voor een klein gedeelte in den grond gelatenen hiertoe dus vooraf een kielspit gemaakt. Bij goeden grond bleek dit in den regel vol doende in slappen grond of in zand en bij bochten moeten dwars verbindingen worden toegepastzooals op de teekening is voorgesteld wanneer men geene voldoende stevigheid door het inslaan van pi ketten verkrijgen kan. De spoorwijdte is vastgesteld op 3 Eng. voeten. De wagens bestaan uit een vierwielig ijzeren onderstelde raderen zijn van gegoten ijzer; aan de eene zijde zijn zij vastaan de andere zijde los op de as, om in bochten verschillende snelheden aan de raderen te veroorlooven en daardoor aanleg en tractie te vergemak kelijken. De bak is van djatihout en heeft een oppervlak van 1,828 M. in het vierkant. Bij het vervoer van geschut worden twee wagens onder het tegen een paar wiggen opgeloopen affuit gekoppelddoor terugloop van het affuit komt dit op de koppelbalken te rusten. Yoor de wissels heeft het gewone, bij den spoorwagen gebruikelijke model beter voldaan dan de wissels op slede. Deze soort was dan ook meer bijzonder bestemd voor de wagen wieltjes met hollen radbanddoor den Ingenieur Cook voor riettrans portwagens, met 2 in de as van het voertuig geplaatste wielen, ontworpen en waarop aanvankelijk bij het voor Atjeh bestelde tramma- terieel was gerekend. Deze wielen, den railkop omspannende, zouden waarschijnlijk een

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 56