566 Deze verplaatsbare planken barakken hebben in Atjeh zeer veel diensten bewezen en zijn daar als tijdelijk logies zeer toegejuicht. De ondervinding, daarmede tot dusverre in technischen zin opge daan, bevestigt mede de goede verwachting, welke men van deze ba rakken meende te mogen koesteren. Zij zijn dan ook op groote schaal toegepastniet alleen bij geheel tijdelijke vestigingen, waarbij spoed en verplaatsbaarheid op den voorgrond stonden, maar ook daar, waar troepenlogies noodig was en gedurende geruimen tijd noodig zou blijven, maar waar de omstan digheden het niet wenschelijk of mogelijk maakten, permanente ge bouwen te stichten. Do planken barakken, in sommige onderdeelen een weinig verzwaard, bleken een doelmatig mezzo termine tusschen eene semi-permanente en eene geheel tijdelijke en door het gebruik van bamboe toch kostbare voorziening. Waar plaatselijke omstandigheden dit mogelijk maakten, werd voorts de dakbedekking, in plaats van uit carton-cuir, uit atap samengesteld, waardoor de bewoonbaarheid tengevolge der vermindering van den warmtegraad grootelijks winnen moest, en plaatste men beschotten, in vervanging der zeilen, of op eenigen afstand van de barakken, als beschermmiddel tegen de hevige winden. Aldus werden de planken barakken, onder verschillende omstandigheden, zeer geschikt voor voorloopige vestiging van eenigen duur. b. Planken barakken met hoogen vloer. Plaat no. 12. Op plaatsen, welke bij zwaren regen of bandjir aan overstrooming bloot staan, bleek de planken barak natuurlijk evenmin als do bam boezen gebouwen een bruikbaar logies op te leveren. Wel zouden de slaapplaatsen zeiven, door hare hoogere ligging dan de baleh-balehs, langer dan deze droog blijven, maar alle ruimte buiten die slaap plaatsen staat dadelijk onder water en is dus onbruikbaar. Yooral op die plaatsen, waar de legering van troepen, ofschoon niet permanent, toch niet geheel tijdelijk mag genoemd worden, was het derhalve noodig, het bovenvermelde type zoodanig te wijzigen, dat, met be houd van de belangrijkste voordeelen der planken barakken (licht-

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 573