567 heid voor het vervoer, goedkoopte en spoedige opstelling) niet alleen de slaapplaats, maar ook de vloer van het gebouw bij bandjirs droog bleef. Door deze overwegingen is het type der verplaatsbare planken ba rak met hoogen vloer ontstaan, dat in den laatsten tijd op aan ban djirs blootgestelde plaatsen in Groot Atjeh wordt toegepast en op teekening No. 12 is voorgesteld. De vorm van het oude type moest belangrijk worden gewijzigd, wilde men, behalve de noodige sterkte, ook zooveel stijfheid in het overigens ligte samenstel erlangen, dat, zonder hinder voor de op de slaaptafels rustenden, het gewone geloop in de gangen zou kunnen plaats hebben. De slaaptafels zijn van het midden naar de zijden verplaatst; de vloer van den middengang vindt zijn steun op de gebinten, welke de slaaptafels en het dak dragen en nu door de bevestiging dezer onderdeelen en van den planken buitenwand die hier de zeilen moet vervangen eene groote mate van stijfheid erlangen. Door schrankschoren en trekstangen is verder voor behoorlijk lengte- en dwarsverband gezorgd. De twee middelste stijlen staan tevens op een doorgaanden slaperde twee stijlen aan elke zijde van den gang alleen op een dwarsslaper. De vloer wordt, behalve door de op 2 M. van elkander geplaatste gebinten, nog door tusschengebinten ondersteund de vloer zelf bestaat uit opgeklampte bladen van 1 op 4 M., welke voor zooveel noodig op de gebinten worden vastgespijkerd. Slaaptafels en dak zijn als die van het oude type. De noodige trappen verleenen toegang tot den gang. Tegen de bandjirplaag is de barakvloer, wel bezien, eene bijna even weinig afdoende voorziening als de gewone barak, wanneer daarin de slaaptafel boven bandjirpeil wordt aangebracht; het ver schil loopt slechts over de gemeenschap in de chambréedaarbuiten houdt alle verschil op, en het blijft dus van het grootste belang, waar zulks mogelijk is, bandjirvrije punten voor onze nederzettingen te zoeken, of, zooals de Majoor der Genie Leers reeds in 1874 na den eersten hoogen bandjir dadelijk zoo juist inzag, de gekozen pun ten door inpoldering en stoompompen watervrij te houden. De barak met houten vloer behoeft verder ongeveer 3 maal de

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 574