570 een bed van grint, zand of zandigen grond; zij dragen de stijlen, die met pennen daarin schieten. De vloerbalken, in het midden nog afzonderlijk ondersteund, schie ten met eene pen in de stijlen, waarop ze verder met beugels be vestigd zijn. Slapers, stijlen en vloerbalken zijn te samen met stelselmatig aange- biachte hoekijzeren schoren en ijzeren bouten stevig onderling verbonden. ooi het geraamte is het gebintstelsel met e(en gebintafstand van 1,50 M. m/m toegepast; het kapwerk bestaat uit hangkappeu met hoekijzeren korbeel tusschen stijl en spruit en, waar wanden of zol- deis komen, uit zoogenaamde stijlgebintende sterke spruiten ver oorloven flinke dakoverstekken van 1,50 a 2 M. De indekking heeft met sierappen op zware latten, direct op do spruiten gespijkerd, plaats; wenscht men een ander dekkingsmateri aal, dan wordt als steun een 3 cM. dik dakbeschot op de spruiten gespijkerd. De luchtkap is met gebogen gegolfd plaatijzer gedekt, om bij zonneschijn den luchttrek te vermeerderen. De beschotten loopen slechts tot 3,25 M. hoogte door; het overi ge der zijwanden is voldoende door het dakoverstek beschermd om open te blijven; de wandplanken worden eenvoudig schuin afgesno- ten en erlangen, om ongelijke trekking tegen te gaan, tusschen elke 2 stijlen 2 bamboezen of beter nog 2 aan beide einden aangepunte ijzeren pennetjes; door deze pennetjes zal ook de stijfheid van den wand in de lengterichting vermeerderen. Deur- en raamopeningen kunnen met opgeklampte blinden volstaan; onder de ramen komen vaste jalousiën. De soliede bevestiging der vloeren en de goede verankering van de houtwerken van het dagverblijfgedeelte tusschen de hoofdgebou wen verzekeren de sterkte van het geheel in voldoende mate om met vierkant houtwerk van 14 cM. voor de geheele constructie te kun nen volstaan. In Januari 1877 werd volgens dit gebouwtype een uitgewerkt plan voor een bataljons-kampement met officierswoningen, geheel ge leed voor dadelijke bestellingen in de Straits-settlements en op ver schillende plaatsen op Javader Regeering aangeboden. Bij beslujt van 18 Januari d. a. v. werd wel het logies hoog

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 577