48 zéér gunstigen invloed op den juisten stand der rails hebben uitgeoefend en vele hinderlijke dwarsverbindingen overbodig hebben gemaakt. In het Decauvïlle-tramwaymaterieelreeds bij de bouwwerken der Genie in gebruik, is sedert echter alles gevonden, wat men voor eenvoudige, lichte expeditionaire tramwayszelfs met kleine locomotie ven kan wenschen. Plaat no. 4. Bij de uitrusting der voor het Nederlandsch-Indische leger buitenge woon omvangrijke tweede expeditie tegen het Bijk van Atjeli moest natuurlijk de behoorlijke verzorging van zieken en gekwetsten een hoofdpunt van overweging uitmaken. Daartoe werd in de eerste plaats een zeilschip geheel tot zieken- schip uitgerusten rekende men verder op enkele der stoomschepen, welke voor den overvoer van personen en goederen waren gebezigd om ter reede van Atjeli mede tot verpleging van zieken te dienen. Doch hiermede kon niet worden volstaanvele zieken en gewonden zouden niet dadelijk het vervoer naar boord kunnen verdragen, en bovendien kon men er niet op rekenendat de gemeenschap met de reede altijd open zou zijn. Er was dus ook gelegenheid noodig tot doelmatige verpleging aan wal. Hiertoe werden op Java aangemaakt tien houten hospitaalbarakken elk bestemd voor veertig ziekenterwijl bovendienvoor de verpleging van henwier toestand geene zorg baarde, gerekend werd op de bam boezen troepenbarakkenwelke eveneens werden medegevoerd. De vereischten, waaraan de hospitaalbarakken moesten voldoen, waren eenvoudigheid van constructiein het belang der spoedige opstelling te veldeen gemakkelijke verplaatsbaarheid stevigheid van constructie, met het oog op de in Atjeli dikwijls heerschende stormwinden; ruime toetreding van versche lucht, doch tevens gemakkelijke be schutting tegen het ruwe weder; IY. DE HOSPITAAL-BARAKKEN.

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 57