574 - dalam en de behandeling van zaken, met betrekking tot personen en goederen, niet verder inlaten dan voor zooveel en wanneer door eenigen der bovengenoemde personen de belangen van den Vorst op eene zichtbare wijze mochten worden verwaarloosd. Al deze bepalingen hadden do duidelijke strekking, dat het Gou vernement gedurende de minderjarigheid van den Sulthan, zoo al niet aan het bestier een meer rechtstreeksch aandeel verlangde te hebben, ten minste zich wenschte in te laten met het beheer van de inkomsten des Sulthans en de verdere aangelegenheden van het rijk. Indienin den geest van deze bepalingenop eene voorzichtige wijze werd gebruik gemaakt van de macht, den Resident van Djokjakarta, toegekenddan hadnaar onze meening, de Resident indirect beheerscher van dat rijk en de stand van zakenof schoon op den ouden voet geschoeid blijvende, zoodanig gewijzigd kunnen worden, dat daarvan in vervolg van tijd voor het Neder- landsch Gouvernement groote voordeelen zouden zijn te behalen ge weest, terwijl door dien invloed van het Gouvernement en de aan den Resident verleende macht, de hofgrooten en regenten nauwer aan de belangen van het Gouvernement hadden kunnen verbonden worden, en de partijschappen en verdeeldheden, welke ten alle tijde eene Aziatische hofhouding kenmerken door gepaste middelen hadden kunnen worden uit den weg geruimd. A an een anderen kant gaven deze bepalingen ook aanleiding tot hetgeen wat wij later hebben zien gebeuren. Zij konden alleen dan voor het Gouvernement voordeel aanbrengen, wanneer de Reisdent alle handelingen van den Rijksbestierder, aan wien zulk eene uitge breide macht was toegekend, gadesloeg; wanneer de Resident zelf een actief deel nam aan de behandeling van zaken, welke van des Rijksbestierders competentie warenwanneer de Resident toezag, dat niet alle voorname posten en bedieningen door des Rijkbestierders gunstelingen werden vervuld, en de bevolking van sommige distric ten niet verplicht werd, twee, drie en meer jaren hare pachtsommen vooruit te betalen; wanneer door den Resident een einde werd ge maakt aan de gewoonte van den Rijksbestierder en zijne satellieten, om de landerijen van den Vorst niet aan twee of drie personen op hetzelfde tijdstip te verhuren, waardoor zoodanige desa's of landen

Indisch Militair Tijdschrift | 1880 | | pagina 581